Sabahattin Ali'nin 'İçimizdeki Şeytan' adlı romanındaki birleşik cümle türlerinin incelenmesi
An examination of the compound sentence types in novel Sabahattin Ali's 'İçimizdeki Şeytan'
- Tez No: 577863
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Birleşik cümlenin tanımı ve cümle çeşitlerinin sınıflandırılması hususunda çeşitli kitaplarda, farklı şekillerde tanımlamalar ve sınıflandırmalar yapıldığı görüldü. Cümlenin tanımı ile ilgili herkesçe bilinen ve kabul edilen yaygın görüş cümlenin yargı bildiren kelime veya kelime gruplarından oluştuğudur. Çalışmada bu tanımdan hareketle“cümle”terimi kullanıldı. Çalışma Giriş, Yöntem, Bulgular ve Sonuç olmak üzere dört ana başlık altında düzenlendi. Giriş bölümünde, Sabahattin Ali'nin hayatına, edebî kişiliğine, eserlerine yer verildi. Ayrıca cümle ve birleşik cümle ile ilgili görüş ve düşünceler bu bölümde ele alındı. İkinci bölümde çalışmada kullanılan yöntemden kısaca bahsedildi. Üçüncü bölüm olan Bulgular bölümünde Tahsin Banguoğlu'nun birleşik cümleye dair tasnifine ve açıklamalarına yer verilerek metinden örnek cümleler sunuldu. Ayrıca gerekli görülen yerlerde başka tasniflerden de yararlanıldı.Konuyla ilgili değerlendirmeler dördüncü bölüm olan Sonuç bölümünde yapıldı ve ulaşılan sonuçlar sayısal olarak gösterilen Ekler kısmındaki tablolarda verildi.
Özet (Çeviri)
It has been made different definitions and classification of types of sentences. The admitted opinion by all is that a sentence consists of words conveying predicate. Depending on this definition, it has been used the term“sentence”in our study. The study has been viewed under four headings which are introduction, method, findings and conclusion. In the introduction, it has been dealt with the life of Sabahattin Ali, his literary personality and his works. Also it has been dealth with his opinions and thoughts about sentence and compound sentence. In the second chapter, it has been mentioned the method used in our study briefly. In the third chapter which is the chapter of findings, it has been given example sentences from the text with reference to Tahsin Banguoğlu's classification and explanations concerning the compound sentence. Also it has been benefited from other classfications when it is necessary.It has been mentioned evaluations about the subject in the conclusion chapter which is the fourth chapter and given results reached on the tables at the part of attachments showed numerically.