Kafes tipi çelik kule yapılarının rüzgar etkisindeki davranışlarının incelenmesi
Investigation of behaviors of steel lattice towers under wind effect
- Tez No: 577862
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tüm mühendislik yapıları, üzerlerine etkiyecek yükleri taşıyabilecek şekilde tasarlanıp boyutlandırılması gerekmektedir. Rüzgâr yükü de bu yüklerden birini oluşturmaktadır ve bazen hesaplarda dikkate alınmamaktadır. Bunun sonucunda ise rüzgâr etkisi ile oluşan yapı hasarları artmaktadır. Bu tez kapsamında, rüzgâr yüklerinin çelik kafes tipi kulelerde etkisi incelenecektir. Kulelere etkiyecek olan rüzgâr yükü, Amerika'da kullanılmakta olan ASCE 7-16 ve ülkemizde kullanılan TS498 yönetmeliklerine göre hesaplanmıştır. Kule elemanlarında, herhangi bir nedenden dolayı oluşabilecek hasarlar dikkate alınıp bu hasarlar sonucunda kuledeki taşıyıcı elemanların dayanım seviyesi irdelenmiştir. Birinci bölümde, rüzgâr ve özellikleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, kule modeli oluşturularak rüzgâr yükü etkisinde, TS498 ve ASCE 7-16 yönetmeliklerine göre analiz sonuçları verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmada elde edilen bulgular verilmiş ve kendi aralarında karşılaştırılarak irdelenmiştir. Bu bölümü, sonuçlar bölümü ile kaynaklar takip etmektedir. Çalışma sonunda çelik kuleler için TS498'in yetersiz olduğu, Türkiye için etkili bir rüzgâr haritasının yapılması gerektiği, tekrarlı rüzgâr yükü etkisinde kule çubuklarının birleşiminde oluşan gevşemeler nedeniyle taşıma gücünü kaybedebildiği ve bu nedenle de bakımlarının zamanında yapılması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
All engineering structures must be designed and sized to carry loads that will affect them. Wind load is one of these loads, and sometimes, it is not taken into account in calculations. As a result, the damage caused by the wind effect on the structure increases. In this thesis, the effect of wind loads on steel lattice towers will be investigated. The wind load that will affect the towers was calculated according to the ASCE 7-16 regulations of the USA and the TS498 regulations of our country. Attention was paid to the damages that may occur in the tower elements due to any reason and the strength level of the bearing elements in the tower was examined. In the first section, general information is given about wind and its properties. In the second section, a tower model was formed, and analysis results were presented under the wind load effect according to the regulations of TS498 and ASCE 7-16. In the third section, the findings of the study were stated and analyzed in comparison with each other. This section is followed by the sections of conclusion and references. At the end of the study, it was revealed that TS498 was not sufficient for steel towers, an effective wind map needed to be drawn for Turkey, bearing capacity could be lost because of relaxation in the joint of tower bars under the permanent wind load effect, and therefore, maintenance must be conducted in time.