Mardin kuru koşullarına uygun çörek otu (Nigella sativa L.) çeşit ve hatlarının belirlenmesi
Determination of black cumin (Nigella sativa L.) varieties and lines suitable for mardi̇n dry conditions
- Tez No: 577891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHABİP ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Mardin ili kuru koşullarına uygun çörek otu (Nigella sativa L.) hat ve popülasyonlarının (16 popülasyon) belirlenmesi amacıyla, 2017-2018 kışlık ana ürün yetiştirme döneminde, Mardin merkez Tandır köyü, çiftçi tarlasında, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemeden elde edilen sonuçlara göre, çıkış süresi 14.33-25.66 gün, birim alanda bitki sayısı 73.00-147.00 adet/m², sapa kalkma süresi 56.66-69.00 gün, çiçeklenme süresi 85.33-95.33 gün, vejetasyon süresi 137.66-146.00 gün, bitki boyu 11.55-19.40 cm, dal sayısı 2.40-4.66 adet/bitki, kapsül sayısı 2.30-5.13 adet/bitki, ana kapsülde tohum sayısı 24.36-39.83 adet/kapsül, tane verimi 11.02-22.14 kg/da, bin tane ağırlığı 1.97-2.72 g, sabit yağ oranı % 35.03-38.10 değerleri arasında değişim gösterdiği saptanmıştır. Sonuç olarak, çörek otunun Mardin ili kuru koşullarında ekstrem iklim koşullarından dolayı yapılamadığı ancak, tane verimi, sabit yağ oranı ve bin tane ağırlığı dikkate alındığında Adana ve Eskişehir1 popülasyonlarının öne çıktığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out three times repeatedly to the patterns of randomized blocks on the purpose of defining lines and populations of (16 populations) Black Cumin (Nigella sativa L.) suitable for Mardins arid conditions on farmers lands, in Winter, Tandır Village which is located in centre of Mardin, between the years 2017-2018.According to the results of the trail, the values were changed between these rates as follows; Germination duration is 14.33-25.66 days, germination of plants at unit area is 73.00-147.00 number/m², bolting time is 56.66-69.00 days, blooming time is 85.33-95.33 days, plant height 11.55-15.40 cm, branches numbers are 2.40-4.66 numbers/plant, capsule numbers 2.30-5.13 number/plant, number of grains per main capsule 24.36-39.83 number/capsule, grain yield from 11.02-22.13 kg/da, 1000 grain weight 1.97-2.72 g, crude oil ratio %35.03-38.10. As a result, the black cumin agriculture can not be done plentifully in Mardin climate with such extreme arid climate but taking into consideration its fixed oil rate and the heaviness of a thousand one, Adana and Eskişehir 1 popolations come to the fore.