Diyarbakır ili bağcılığının mevcut durumu üzerine bir araştırma
Research on current status of viticulture in the province of Diyarbakir
  1. Tez No: 577919
  2. Yazar: SAADET KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER IŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalıĢmada, 2015 yılında Diyarbakır iline bağlı bağcılığın yoğun yapıldığı Çermik, ÇüngüĢ, Eğil, Ergani ve Dicle ilçe ve köylerinde bağ yetiĢtiriciliğinin analizi yapılmıĢtır. Bağcılıkla uğraĢan üreticilere gerek yetiĢtiriciliğin gerekse de ürün değerlendirmenin tüm aĢamalarındaki uygulamaları içeren anket soruları yöneltilmiĢtir. Bölgede bağcılık yapılan alanların, ülkemizde bağcılık yapılan diğer bölgelerdeki bağ alanlarına kıyasla daha küçük olduğu görülmüĢtür. Bölgede uygulanan bağcılık tekniklerinin ise geleneksel usullere göre sürdürüldüğü ve gübreleme ile ilaçlamada yetersizlikler olduğu saptanmıĢtır. Bağcılıkla uğraĢan üreticilerin büyük bir çoğunluğunun ürünlerini çeĢitli ürünlere iĢleyerek ya da doğrudan pazara sundukları belirlenmiĢtir. Üreticilerin önemli bir kısmı bağcılıktan memnun olduklarını belirtmiĢler ancak yeterli düzeyde teknik destek alamadıklarını vurgulamıĢlardır. ÇalıĢmada elde edilen bulgular Diyarbakır ili bağcılığının sürdürülebilirliği için umut verici olmasına karĢın üreticilerin desteklenmesi ve teknik desteğin sağlanması gerektiği kanısına varılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to analyze grape growing conditions in intensive viticulture regions (Çermik, ÇüngüĢ, Eğil, Ergani and Dicle.) of Diyarbakır province in 2015. Including applications in all stages both farming and grape processing survey questions were asked to producers. Viticulture areas in Diyarbakır province is determined to be smaller than our country‟s other viticulture areas. In the study, it was found that old traditional methods were used for grape growing in the region. Especially fertilization and spraying applications are insufficient in the region. Farmers marketed their grapes both various products by processing the grapes or table grape. Significant portion of the farmers have said that they are satisfied with a grape growing, but have emphasized they can not get adequate technical support. The findings obtained in this study it was concluded that the Diyarbakir to be hopeful for the sustainability of viticulture although technical support should be provided.