TRT'nin Birinci ve İkinci Körfez Savaşlarında kamu yayıncılığı bağlamında hikaye anlatımı
Storytelling of Turkish Radio Television Corporation (TRT) within the context of public broadcasting during the First and Second Gulf Wars
- Tez No: 577998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA İLKAY İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Public Relations, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, Birinci ve İkinci Körfez Savaşı'nda Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin spin profesyonelleri eşliğinde, savaşı meşrulaştırmak ve kamuda gerçeklik algısını oluşturmak amacıyla yapmış olduğu küresel ve yerel medyada hikâye anlatımı iki ayrı bölümde ele alınıp sunulmuştur. Çalışmanın amacı halkla ilişkilerdeki hikâye anlatma ve spin kavramlarının içine hapsedildiği idealist çerçevelerden kurtararak akılcı ve gerçekçi bir şekilde ele almak olmuştur. Öncelikle Birinci ve İkinci Körfez Savaşı üzerine iletişim alanında ikincil kaynaklara dayanarak yapılan araştırmada spin faaliyetinin çok yoğun olduğu gözlemlenmiştir. Daha sonra Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun kamusal yayıncılık bağlamında Amerika Birleşik Devletleri üretimi hikâyelerden etkilenip etkilenilmediği birincil kaynaklara dayanarak incelenmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile irdelenmiştir. Araştırmanın sonucunda Birinci ve İkinci Körfez Savaşı döneminde Türkiye'de çıkan haberlerin büyük çoğunluğunun Amerikan basın yayın organları ve uluslararası haber ajansları kaynaklı olarak servis edildiği görülmüştür. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin spin profesyonelleri ile iş birliği içerisinde kurguladıkları spin faaliyetlerinden Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun etkilendiği gözlemlenmiş ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu izleyicisi de savaş süresince spin profesyonelleri tarafından kurgulanmış hikâyeleri, savaşı başlatan ülke olan Amerika Birleşik Devletleri'nin bakış açısından izleyerek değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the news storytelling of United States of America's government with spin professionals in global and local media to legitimate war and to create a sense of reality during Fırst And Second Gulf Wars is reviewed in two separate sections. The aim of the study was to get rid of the idealistic frameworks where the concepts of storytelling and spin in public relations were imprisoned and to be handled in a rational and realistic way. Primarily, it has been observed in the research, which is based on subordinate sources on Fırst And Second Gulf Wars in the field of communications, that the spin activity is intense. Later on, based on primary sources, it has been examined whether The Turkish Radio and Television Corporation, in the context of public broadcasting, is influenced or not by stories produced by the United States of America. The data obtained is evaluated with the content analysis method. As a result of the stud, it has been observed that a great majority of the news during Fırst And Second Gulf Wars, is disclosed to The Turkish press by American media organs and international news agencies. For the reason, it has been observed that the Turkish Radio and Television Corporation has been effected by spin activities which are fictionalized by the Government of United States of America in cooperation with spin professionals and the audience members of The Turkish Radio and Television Corporation has watched and evaluated the news stories, fictionalized by spin professionals during the war, from the viewpoint of United States of America which has started the war.