İnsan psikolojisinin anlaşılmasında Kur'an'dan yararlanma imkânları
The possibilities of using the advanteger of Quran to understand human psycholgy
- Tez No: 578108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsan yüzyıllardır ruhen ve bedenen araştırma konusu olmuştur. Yüce Allah'ın en güzel şekilde yaratmış olduğu insanın psikolojik yönü her daim merak edilmiştir ve son yuzyılda insan psikolojisi araştırmaları bir bilim haline gelmiştir. Gerek İslam alimleri gerekse psikologlar derin incelemelerde bulunmuşlardır. Allah bizlerin doğru ve sorumluluk sahibi bireyler, Kur'ân'ı anlayan ve hayatında yer veren kullar olmamızı istemiştir. Bu sebeple Kur'ân'da insanın hem fizyolojik hem de psikolojik yönlerini anlatan bir çok ayet bulunmaktadır. Biz bu tezimizde insan psikolojisine her iki çerçeveden bakarak onun duygu ve davranışlarının sebep ve sonuçlarına değinmeye çalıştık. Tezimiz giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, yöntemi kapsam ve metodu açıklanmıştır. Birinci bölümde ağırlıklı olarak psikologların insan kavramına bakışı incelenmiştir. İkinci bölümde Kur'ân'da insanın psikolojik yönü Kur'ân ayetleriyle açıklanmaya çalışılmıştır. Her iki bölümde de Kur'ân'dan ayetlere yer verilerek insan psikolojisi anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The human being have been a subject of researches spiritually and physically for years. The human being who are thought to be created by Allah specially, so their psychologies have been wondered for a long time and the researches about human psychology have become a science area in the last century. Either İslâm scholars or psychologs have made very extensive/important researches. Allah have also wanted us to be such as ashes to understan Kur'ân and place It in life ant to be individuals to be honest and have responsibility. For that reason humanbeings and their psychologies have also been included in Kur'ân more. In this thesis it was tried to explain/touch the reason and results of the human's emotion and behaviours by looking at human psychology at two dimensions. This thesis consisted of two introduction and two chapters. In the introduction chapter the researche's aim, method, scope were tried to explain. In the first chapter the psychologists' point of views on human concept were predominantly announced. In the second chapter it was tried to explain human beings' psychological dimension in Kur'ân with the help of Kur'ân Verses. In both parts of the thesis it was tried to explain the human psychology by paying attention to the Verses of Kur'ân.