Muğla Milas'taki bir su ürünleri işleme tesisine iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin uygulanması
Implementation of occupational health and safety management system in a fisheries processing facility in Muğla Milas
  1. Tez No: 578125
  2. Yazar: EMİRHAN TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada; Muğla Milas'ta bulunan bir su ürünleri işleme tesisinin işleyişi açısından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ortaya çıkabilecek tehlike ve riskler analiz edilerek, kabul edilebilir seviyelerde tutabilmek için alınması gereken önlemler belirlenmiştir. Araştırma alanı olarak; Muğla Milas'ta bulunan su ürünleri işleme tesisi seçilmiştir. Risk analizi çalışması L tipi Matris Metodu kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda tehlikeler ve riskler tespit edilmiş, risk seviyelerinin kabul edilebilir seviyelere gelebilmesi için gerekli önlemler belirlenmiştir. Çalışma kapsamında toplam 166 adet tehlike tespit edilmiştir. Bunlardan 89 tehlikenin tolere edilemez risk seviyesinde olduğu, 77'sinin önemli risk seviyesinde olduğu belirlenmiştir. Düzenleyici ve önleyici faaliyetler ile bu risk seviyeleri katlanılabilir risk seviyesine düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; The hazards and risks related to occupational health and safety in terms of the operation of a seafood processing facility in Milas, Muğla were analyzed and the necessary measures were taken to keep them at acceptable levels. As research area; The seafood processing facility in Milas, Muğla has been selected. Risk analysis was performed by using L-Type Matrix Method. As a result of this study, hazards and risks have been identified and necessary measures have been determined in order to increase the risk levels to acceptable levels. A total of 166 hazards were identified within the scope of the study. Of these, 89 were identified as intolerable and 77 were at significant risk. With regulatory and preventive actions, these risk levels have been reduced to bearable risk levels.