Pamuk yağı metil esteri ve enjektör basıncının motor performansına, titreşimine ve gürültüsüne olan etkilerinin incelenmesi.
Investigation the effects of cotton oil methyl ester and injektor pressure on engine performance, vibration and noise
- Tez No: 578141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT SARIDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların motorlu taşıtları ve sanayi üretimini daha çok kullanmalarından dolayı enerji ihtiyacı giderek artmaktadır. Özellikle ülkemiz başta olmak üzere birçok ülkenin bu enerji ihtiyacının büyük bir kısmı petrol kökenli fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Petrolün sınırlı sayıdaki rezerv miktarından dolayı her geçen gün enerjideki birim fiyatın artması, ülkeyi ekonomik yönden olumsuz etkilemektedir. Fosil yakıtların doğa ve insan sağlığına olumsuz özellikleri de düşünüldüğünde araştırmacılar yenilenebilir özellikte olan bitkisel yakıtlara yönelmişlerdir. Bu çalışmada pamuk yağı metil esterinin %10, %20 ve %50 oranlarında karıştırılarak tek silindirli, içten yanmalı, direkt püskürtmeli ve hava ile soğutmalı bir dizel motorda deneyler yapılmıştır. Yapılan deneylerde motorinle pamuk yağı biyodizel karışımlarının iki farklı enjektör (210 ve 225 bar) basıncında, 4 farklı tork (2,5-5-7,5 ve 10 Nm) değerinde yapılan deneylerde motorun basınç, ısı yayılımı, egzoz emisyonları, yakıt tüketimi, gürültü ve titreşim değerleri ölçülmüştür. Deneylerde iki enjektör basıncı ölçüm değerlerinde önemli bir değişiklik olmamıştır. Egzoz emisyonlarından genel olarak O2 emisyonunda tork'a bağlı olarak düşüş, diğer emisyonlarda artış gözlenmiştir. Basınç, ısı yayılımı, gürültü ve titreşim verilerinde 2,5 ve 10 Nm(Newton*metre)'de en düşük, 5 ve 7,5 Nm'de yüksek değerler elde edilmiştir. Ayrıca tüm deneylerde 10 Nm tork değerinde B50 yakıtı için en kötü sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently the need for energy is increasing rapidly due to the dense and more use of engine vehicles and industrial production by people in line with the technological developments. Most of this energy need of many countries, particularly our country, is supplied by the petroleum fossil fuels. The unit price of the energy, which increases every passing day due to the limited reserve amount of the petroleum, affects the country negatively in the economical manner. The analysts head towards the renewable herbal fuels when the negative effects of the fossil fuels both on the environment and human health. In this study the experiments have been performed on a diesel engine, which has single cylinder, internal combustion, direct-injection and is air-cooled, by mixing the cottonseed oil methyl ester at the ratio of 10%, 20% and 50% by volume. During the experiments, performed on two different injecting pressures (210 and 225 bars) and at 4 different torques (2,5-5-7,5 and 10 Nm) of the mixture of diesel fuel and cottonseed oil biodiesel, the values of engine pressure, heat release, exhaust emissions, fuel consumption, noise and vibration have been measured. No significant changes have been observed at the measurements of two injecting pressures during the experiments. In general a reduction has been observed at O2 emissions depending on the torques and an increase at other emissions. The lowest values have been achieved on the pressure, heat dissipation, noise and vibration values at 2,5 and 10 Nm and highest values have been achieved at 5 and 7,5 Nm. Furthermore, the worst values for the B50 fuel have been achieved at 10 Nm torque value in all experiments.