Türk popülasyonunda normal MR servikal spinal kanal boyutları ve spinal kord
Normative MR cervical spinal canal and spinal cord dimensions in Turkish subjects
  1. Tez No: 578148
  2. Yazar: SELİN İZMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Türk popülasyonunda normal MRG servikal spinal kanal ve spinal kord boyutlarının yaşa ve cinsiyete ve spinal düzeye göre değişip değişmediğini belirlemek. Materyal ve Metot: Normal MRG bulgularına sahip herhangi bir sistemik hastalığı ve nörolojik semptom öyküsü bulunmayan 266 kadın – 129 erkek retrospektif değerlendirildi. Servikal spinal kanal ve spinal kordun aksiyal ve sagital görüntülerinde ön-arka çapları ve aksiyal düzelmdeki alanları erkek ve kadınlar için normal değerleri C1, C3 ve C6 seviyelerinde ölçüldü. Bulgular: Kadınlarda sagital servikal spinal kord çapı C1 düzeyinde, sagital servikal spinal kanal çapı C6 düzeyinde yaşla negatif korelasyon gösterdi (r=-0.823, P=0.044; r=-0.881, P=0.021, sırasıyla). Erkeklerde sagital servikal spinal kord ve spinal kanal çapı C1, C3 ve C6 düzeylerinde yaşla istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilmedi (P>0.05). Kadınlarda ve erkeklerde aksiyal servikal spinal kord ve spinal kanal çapı ile spinal kord ve spinal kanal alanları C1, C3 ve C6 düzeylerinde yaşla istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilmedi (P>0.05). Farklı yaş gruplarında farklı seviyelerde aksiyal ve sagittal servikal spinal kord ve spinal kanal çapı, aksiyal servikal spinal kanal alanı erkeklerde kadınlara göre anlamlı yüksekti (P0.05). Sonuç: Sağlıklı bireylerde servikal spinal kanal ve kord boyutları cinsiyet ve yaş ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Turkish population in the normal MRI of the cervical spinal canal and spinal cord sizes according to age and sex and spinal level to determine if affected. Material and method: Normal MRI findings has any systemic disease and neurological symptoms that do not have a history of 266 women – 129 male retrospective. Cervical spinal canal and spinal cord in the axial and sagittal image of front-rear diameter and axial areas of men and women in my improved normal values for C1, C3 and C6 levels were measured. Results: In women the sagittal diameter of cervical spinal cord at the level of the sagittal diameter of cervical spinal canal C1 C6 level showed negative correlation with age (r =-0823, P = 0.044; r =-0881, P = 0.021, respectively). In men, the sagittal diameter of the spinal canal in cervical spinal cord and C1, C3 and C6 not detected statistically significant age differences in levels (P > 0.05). In women and in men with spinal cord and spinal canal diameter axial cervical spinal cord and spinal canal areas C1, C3 and C6 not detected statistically significant age differences in levels (P > 0.05). Different age groups at different levels of axial and sagittal diameter of cervical spinal cord and spinal canal in cervical spinal canal area, axial man was meaningfully than women (P < 0.001 and P = 0.005-level was detected according to). Axial cervical spinal cord field C1, C3 and C6 all levels of. Conclusion: In healthy cervical spinal canal and cord sizes is associated with gender and age.