Günübirlik cerrahi geçiren hastaların taburculuk sonrası evde bakım sırasında karşılaştıkları güçlükler, başetme yöntemleri ve bilgilendirilme gereksinimleri
Difficulties, coping methods and information needs of ambulatory surgery patients during their care at home after discharge
  1. Tez No: 578149
  2. Yazar: SELDA ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AYGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Araştırma, günübirlik cerrahi geçiren hastaların taburculuk sonrası evde bakım sırasında karşılaştıkları güçlükler, başetme yöntemleri ve bilgilendirme gereksinimlerinin tespit edilmesi amacıyla tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve prospektif olarak yapıldı. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırmanın evrenini; cerrahi kliniklerinde 01.01.2017- 01.12.2017 tarihleri arasında günübirlik cerrahi uygulanan yetişkin hastalar; örneklemini ise 101 hasta oluşturdu. Veriler; literatür doğrultusunda hazırlanan sosyo-demografik özellikleri içeren anket formu, Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak ve taburculuk sonrası (ilk 24 saat, 72. saat ve 7.-10.güne kadar) takip edilerek elde edildi. Verilerin analizinde; IBM SPSS Statistic 23 programı, Kolmogorov-Smirnov Testi, Shapiro Wilk Testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Friedman Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanıldı. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 50,577±17,71 idi. %51,5'i hekimin isteğiyle ameliyata bir hafta önce karar verdiğini belirtti. Hastaların günübirlik cerrahiyi seçme nedenlerine baktığımızda %81,2'si günü birlik cerrahinin ekonomik olması ve %15,8'i hastanede yatmayı gerektirmemesi nedeniyle tercih ettiklerini belirtmiştir. Çalışmaya katılan hastaların çoğunlukla cerrahi girişime ilişkin (%95) ve uygulanacak anestezi (%88,1) ile ilgili konularda ameliyatı yapacak hekim tarafından (%89,1) bilgilendirildikleri ve %64.4'ünün bu bilgilendirmeyi yeterli buldukları görüldü. Ameliyat sonrası dönemde semptomların şiddeti ortalama olarak hafif düzeyde olmakla birlikte 7-10.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: The study was done as definitive, regressive and prospective in order to determine the difficulties, coping methods and information needs of ambulatory surgery patients during their care at home after discharge. MATERIALS and METHODS: The population of the study comprised of patients having ambulatory surgery in surgery clinics between 01.01.2017- 01.12.2017; and sample comprised of 101 patients. Data was obtained with surveys including socio-demographic features prepared in line with the literature, by using Patients' Information Needs Scale, SF-36 Life Quality Scale and by tracking after discharge (first 24 hours, 72 hours and until day 7-10). For analysing the data; IBM SPSS Statistic 23 (Statistical Package for the Social Sciences) software, Kolmogorov-Smirnov Test, Shapiro Wilk Test, Kruskal Wallis Variance Analysis, Friedman Test and Mann-Whitney U Test were used. FINDINGS: The average age of patients was 50.577±17.71. Of which, 51.5% stated that they have decided to get the surgery a week ago with the physician's request. In review the reason of why the patients preferred the ambulatory surgery, 81.2% was for economical considerations and 15.8% was for not needing to stay in hospital. It was observed that most of the patients participating the study were informed about the surgery (95%) and anaesthesia to be implemented (88.1%) by the operator physician (89.1%) and that 64.4% of them were satisfied by this information.