Assessing Turkey's possible role in the European Union's migration challenges: 2014-2019
Avrupa Birliği'nin göçmen krizi'nde Türkiye'nin muhtemel rolünün incelenmesi: 2014-2019
- Tez No: 578349
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yıllar boyunca, Avrupa Birliği birçok sorunla karşı karşıya kaldı, fakat özellikle son yıllarda düzensiz mülteci geçişlerinin artmasıyla beraber mülteci krizi en önemli sorunlardan biri haline geldi. 2015 yılında bir milyon kişinin sınırı geçmesiyle, Birlik krizle baş etmek için birçok çözüm bulmaya çalıştı. Bu nedenle, tez Avrupa Birliği'nin karşılaştığı mülteci krizi sorununu, Türkiye'nin politikalars ve üye ülkeler arasında yapılan pazarlıklar sonucu oluşan işbirliği bağlamında incelemektedir. Türkiye ve AB arası işbirliğini incelemek adına, AB entegrasyon teorilerinden Yeni İşlevselcilik ve Liberal Hükümetlerarasıcılık açıklanmıştır. AB kurumlarının aldığı kararları Yeni İşlevselcilikle incelenirken, üye ülkeler arası pazarlıklar Liberal Hükümetlerarasıcılıkla açıklanmaktadır. Tezde, AB ile Türkiye arasında göç konusunda yeni bir işbirliği biçiminin nasıl ortaya çıktığını gözlemlemek için ifadelerden, ilerleme raporlarından, komisyon raporlarından, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu verileri, AB verileri ve başka kaynaklardan faydalanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Over the years, the European Union has faced many problems, however, in recent years, an unprecedented flow of irregular immigrants has been on the agenda of the European Union. When the irregular immigrant crossings exceeded one million in 2015, the crisis has become a prioritized issue for the EU. Ever since that time, the Union tried to find many solutions to tackle the crisis. This thesis argues that the EU has dealt with its migratory pressures by outsourcing the solution to Turkey in which led to a cooperation between the EU and Turkey regarding the migration. This cooperation is shaped by Turkish policies and bargaining among member states. Therefore, this thesis will evaluate the EU level responses coming from the institutions, particularly focusing on the cooperation with Turkey emerged out of the migration crisis. By evaluating the EU level responses and the cooperation with Turkey, two grand theories are used which are neofunctionalism and liberal intergovernmentalism. While the institutional outcomes are examined by the neofunctionalist arguments, the bargaining among the member states is evaluated by the liberal intergovernmentalism. The thesis provides empirical evidence from statements, progress reports, commission reports, UNHCR, EU data and many others in order to observe how a new form of cooperation emerged between EU and Turkey with regards to migration.