Cumhuriyet öncesi Bakırköy'de kentsel yerleşmenin tarihsel süreci
Historical process of urban settlement in Bakırköy before the republic
- Tez No: 578442
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET OSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada Bakırköy'de 2. yüzyıldan itibaren başlayan ve 1950'li yıllara kadar geçen döneme ait kentsel yerleşmenin tarihsel süreci araştırılmıştır. Bakırköy, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarına uzun bir süre ev sahipliği yapmıştır. Her İmparatorluk kendine ait uygarlığı ve bunun yansıması olan mimariyi ile kentsel dokuyu Bakırköy'e aktarmıştır. Küçük bir balıkçı kasabasından, İstanbul'un önemli semtlerinden birisine uzanan serüvene sahip olan Bakırköy`ün tarihsel süreç içerisinde kentsel gelişme açısından geçirdiği evreler tezde incelenmiştir. Beş bölümden oluşan tezin kurgulanması şu adımlar doğrultusunda olmuştur. Birinci bölümde; araştırmanın amacı ve gerekçesi, kapsamı, materyal ve metot açıklanmaktadır. İkinci bölüm; Roma – Bizans döneminde İstanbul ve çevresi ile Bakırköy'ün Roma-Bizans döneminde kentsel yerleşim sürecini konu edinmektedir. Bakırköy'deki Roma dönemine ait olduğunu bildiğimiz tek bulgu olan Via Egnatia (yol) ve Bizans dönemine ait olduğunu bildiğimiz 9 tane yapının mimari planları elde edilerek yeniden çizimleri yapılmış ve bunların tarihsel süreçleri ve kentsel gelişimi etkileriincelenmiştir. Üçüncü bölümde; Osmanlı İmparatorluğunun İstanbul'u fethetmesiyle birlikte Bakırköy'ün kentsel çehresinin değişimi incelemiştir. Bakırköy tarih içinde göç alması sebebiyle nüfusununfarklı etnik yapılardan oluştuğu görülmektedir. Osmanlı döneminden kentsel gelişmesine sürdüren ve büyüyen Bakırköy'de bu dönemden kalan 42 kamu binası ve 110 sivil yapının mimarisi incelenmiş, arşivlerden ulaşabildiğimiz planlar yeniden çizilmiş, planlarına ulaşamadıklarımızın ise rölövesi alınarak planları çizilmiştir. Dördüncü bölümde; Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ve 1924-1950 yıllar arasında Türkiye'nin sosyal-politik ortamı anlatılmıştır. Bakırköy'ün Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki gelişmesi ve o dönemde inşa edilen binalardan bahsedilmiştir. Beşinci bölüm ise sonuçlar ve değerlendirmeleri kapsamaktadır
Özet (Çeviri)
In this study, the historical process of urban settlement in Bakirkoy, which started from the 2nd century until the 1950s, was investigated. For a long time Bakirkoy hosted Roman, Byzantine and Ottoman Empires. Each Empires architecture and culture had a reflection and impacted urban construction of Bakırköy. Extending from a small fishing town to one of the important districts of Istanbul, Bakirkoys' stages of urban development in the historical process has been researched in this thesis. The thesis, which consists of five chapters, is based on the following steps. In the first section; the purpose and the rationale, scope, material and method of the research are explained. Second part; It focuses on the urban settlement process of Istanbul and its environs in Bakırköy-Roman and Byzantine-Roman periods. The architectural plans of 9 buildings in Via Egnatia (road), which we know belong to the Roman and the Byzantine period in Bakırköy, were obtained. Their re-drawings were made and their historical processes and effects of urban development were researched. In the third section; With the conquest of Istanbul by the Ottoman Empire, the change of the urban archıtecture of Bakırköy was researched. Due to the Bakırköy immigration history its population is composed of different ethnic structures. The architecture of 42 public buildings and 110 civil buildings remaining from this period in Bakirkoy, which are builted in Ottoman period and remained to urban period, was re-drawn, the plans that we could access from the archives were redrawn, and the plans of those who could not reach the plans were drawn. In the fourth section; Turkey's social and political environment of the founding of the Republic of Turkey between the years 1924-1950 and has been described. The development of Bakırköy in the early years of the Republic and the buildings constructed in that period were mentioned. The fifth section covers the results and evaluations.