Motivasyonu etkileyen iç ve dış faktörler üzerine bir çalışma
A study of the effects of intrinsic and extrinsic motivation factors
  1. Tez No: 578441
  2. Yazar: ONUR YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NURAY ATSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Motivasyon kâr amacı güden veya gütmeyen tüm örgütler için temel bir meseledir. İş hayatında çalışanların performansını arttıran bu etki, işletmelerin başarısında da büyük bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada atıksu arıtma tesisleri çalışanlarının sosyo-demografik özellikleri ile içsel ve dışsal motivasyon düzeylerini tespit etmek, bu iki faktör arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını saptamak ve elde edilen verilerle literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle, motivasyon ve motivasyonu etkileyen faktörler üzerine literatür taraması yapılmış, araştırmanın anlaşılabilmesi için gerekli olan kuramsal bilgiler ortaya konmuştur. İkinci aşamada ise nicel bir araştırma yöntemi kullanılarak, atıksu arıtma tesislerinde görev yapan 174 çalışana soru formu uygulanmıştır. Soru formunda katılımcıların sosyo-demografik özelliklerinin tespiti için sorulara ve içsel-dışsal motivasyon faktörleri ile ilgili ifadeler yer verilmiştir. Soru formlarından toplanan veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre çalışanların cinsiyetlerinin içsel motivasyon düzeyleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Kadın çalışanların içsel motivasyon düzeylerinin, erkek çalışanlara göre daha düşük düzeyde kaldığı tespit edilmiştir. İdari bina çalışanlarının içsel ve dışsal motivasyon düzeylerinin ilçe ve merkez atıksu arıtma tesisleri çalışanlarına göre daha düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya göre çalışanlara ait; medeni durum, yaş, aylık gelir düzeyi, eğitim düzeyi, toplam çalışma süresi, kurumdaki çalışma süresi ve meslek gibi özelliklerin, motivasyon düzeyleri üzerinde önemli bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca çalışanların içsel motivasyon düzeyleri ile dışsal motivasyon düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Motivation is a fundamental issue for non-profit or profit organizations. This issue that enhances employees' performance and job satisfaction in business life plays a critical role on the success of businesses. The purpose of this research is to determine the internal and external factors which affect the motivation level of employees who work for waste water treatment facility, also to detect whether socio-demographic characteristics have an effect on these factors and to ctontribute to the existing management-organizations literature by using the findings of this study. Initially, within the scope of the research, the detailed literature review which includes analysis of motivation issue and the effecting factors has been made and also revealed analysis on theoretical information which is essential for comprehensibility of the study. Secondarily, by using quantitative research method, a questionnaire has been applied to 174 employees working for waste water treatment facility. The questionnaire comprise of questions about socio-demographic characteristics and also the statements about intrinsic and extrinsic motivation factors. SSPS software programme has been used for data analysis. The study has shown that gender of the employees has influence on the intrinsic motivation processes and also, it is determined that the women employees' intrinsic motivation is lesser than men's. Besides, employees' intrinsic and extrinsic motivation levels who work in admisitrative spaces are lower than the ones who work for province and sub province waste water treatment facility. The findings of this research indicates that marital status, age, education background, pay, career status, and term of employment has not an significant impact on the motivation level of employees. Moreover, within this framework, it has been detected that there is a significant correlation between intrinsic and extrinsic motivation levels of employees.