GPS tabanlı konum belirleme sistemlerinin güvenliği ve sinyal geliş doğrultusu kestirimi ile saldırı tespiti
Security of GPS based positioning systems and spoofing detectionwith direction of arrival
  1. Tez No: 578480
  2. Yazar: MUSTAFA HAKİ KOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL, DR. İBRAHİM HÖKELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez kapsamında GPS sinyal karıstırıcı ve GPS aldatma saldırılarının tespiti amacıyla çoklu kaynaktan yapılan karmasık saldırıları daha hassas tespit etmeye yönelik sinyal gelis dogrultusu (DOA-Direction of Arrival) tabanlı saldırı tespit yöntemi üzerine çalısılmıstır. Yöntem literatürde yaygın olarak kullanılan MUSIC, Root-MUSIC, ESPRIT, CAPON DOA algoritmalarının GPS sinyalinin ve aldatma saldırılarının karakteristik özelliklerine göre parametre optimizasyonu ile gerçeklestirilmistir. Gerçek hayattaki saldırılarda GPS aldatma sinyalleri çogunlukla tek bir kaynaktan üretilir. Bu yöntemdeki parametre optimizasyonu gerçek GPS uydularından alınan farklı noktalardaki uydu konum ve açı bilgileriyle tek kaynaktan gelen aldatma sinyallerinin farkı gözönüne alınarak saldırı tespiti gerçeklestirilmistir. Tez kapsamında önerilen yöntemin basarım analizi MATLAB simülasyon aracı kullanılarak yapılmıstır. Simülasyon senaryolarını olusturmak için GPS uydularından alınan gerçek GPS sinyal örneklerine ilave olarak yapay olarak olusturulan sanal aldatma sinyalleri kullanılmıstır.Simülasyon sonuçları DOA algoritmalarında kullanılan parametrelerin uygun seçiminin basarım performansını önemli derecede etkiledigini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a new GPS signal jamming and spoofing attack detection method based on DOA (Direction of Arrival) which can handle more complex attack scenarios from multiple sources. For this purpose, the heavily used GPS signal jamming and spoofing attack detection methods in literature, namely MUSIC, Root-MUSIC, ESPRIT, CAPON DOA are analyzed and the parameters of these methods that can optimize the performance are identified according the characteristics of the attack scenarios. In real-life attacks, GPS spoofing signals are often generated from a single source. The parameter optimization in the proposed method is based on the difference between the satellite position and angle information obtained from the real GPS satellites and multiple spoofing signals. The performance analysis of the proposed method has been done using the MATLAB simulation tool. Artificial virtual spoofing signals are used to generate simulation scenarios in addition to the actual GPS signal samples received from real GPS satellites. Simulation results show that the proper selection of the parameters used in the DOA algorithms significantly affect the performance.