Kireçli bir toprağa organomineral ve kimyasal gübre uygulamasının alınabilir fosfor içeriğine etkisi
The effect of organomineral and chemical fertilizer application on available phosphorus content of calcareous soil.
- Tez No: 578481
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Türkiye toprakları genellikle alkalin ve kireçlidir. Alkalin ve kireçli topraklara uygulanan fosforun yaklaşık % 70-90 bitkiler için alınamaz hale dönüşmektedir. Bu nedenle, fosforlu gübrelerin bitkiler tarafından daha fazla alımını sağlayabilecek gübre formlarına ihtiyaç vardır. Ancak organomineral gübre ile kimyasal gübrelerin topraklarda alınabilir içeriği konusunda yeterli çalışma yoktur. Bu çalışmanın amacı; topraklara uygulanan fosforlu kimyasal (DAP; % 18 N, %46 P2O5) ve organomineral (OMG; OM % 15, N % 8, P2O5 % 20, SO3 % 10, % 10 Humik+Fulvik asit) gübrelerin zamana bağlı olarak topraklarda alınabilir fosfor içeriğine etkisini belirlemektir. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş olup, 1.,15., 30., 60. ve 90. günlerde toprak örnekleri alınarak alınabilir P içerikleri belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre, toprakların ortalama P içeriği, en yüksek 1. günde, en düşük ise 90. günde alınan örneklerde elde edilmiş olup zamana bağlı olarak topraklarda alınabilir P içeriği azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's soils are generally alkaline and calcareous. Approximately 70-90% of the phosphorus applied to the alkaline and calcareous soils phosphorus (P) becomes unavailable forms by plants. Therefore, there is a need for forms of fertilizer that can provide greater uptake of phosphorus fertilizers by plants. However, there is not enough study about the effect of organomineral fertilizer and chemical fertilizer applications on the soil P content. The aim of this study was to determine the effect of chemical (DAP; 18% N, 46% P2O5) and organomineral (OMG; OM 15%, N 8%, P2O5 20%, SO3 10%, 10% Humic + Fulvic acid) on available P in soils. The experiment was designed as a randomized plot design with three replications. Soil samples were taken on 1, 15, 3, 60, 90.Days, and the available P contents were determined in soils. According to the obtained data, the high average available P content of the soils was obtained in the samples taken on the 1st day and the lowest on the 90th day. The available P content in the soils decreased with by the time.