Türkiye'de devlet ve vakıf üniversitelerinin amblem ve logotypelarının grafik tasarım açısından irdelenmesi
Examining the emblems and logotypes of public and foundation universities in turkey in terms of graphic design
- Tez No: 578541
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Üretilen malların yada hizmetlerin taşıdıkları değerleri ve özellikleriyle diğerlerinden ayırma arzusu, kolay fark edilmesi ve tercih edilebilir olması için imaj oluşturmanın yollarından olan kurumsal kimliğin en etkili parçası amblem ve logo tasarımlarıdır. Birer hizmet sektörü olan üniversiteler, logo ve amblemlerini oluştururken öğrenciler ve veliler üzerinde olumlu bir imaj yaratmak için tasarımlarının kaliteli, akılda kalıcı ve doğru çalışılmış olmasına dikkat ederler.“Airey'de dediği gibi Logosu olmayan bir kurum, yüzü olmayan bir insan gibidir.”(Airey, 2010, 10). Kısaca bir kurumu tanımak ve akılda kalıcılığı (tanınırlığı) açısından amblem ve logolar büyük görev üstlenirler. Araştırma dört başlık altında çalışılmıştır. Birinci bölümde; üniversite nedir? neye hizmet eder? soruları incelemiş, kısaca devlet ve vakıf üniversitesi tanımı yapılmıştır. İkinci bölümde kurumsal kimliğin bir parçası olan amblem ve logo çalışmalarını kısaca; biçimlerine göre amblem çalışmaları, amblem tasarımında olması gereken özellikler, logo nedir?, türleri nelerdir?, amblem ve logo tasarımının öğeleri, amblem ve tasarım yöntemleri konuları literatür taraması ile birlikte tanımları yapılmış bazı alanlarda örneklemeler ve alt başlıklar oluşturulmuştur. Üçüncü ve dördüncü bölümde devlet ve vakıf üniversitelerinin kurulduğu şehir, kuruluş yılları, misyon ve vizyonu göz önünde bulundurularak amblem, logoları grafik tasarım yönünden incelenmiş ulaşılan görseller kaynakçaları ile birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Emblem and logo designs are the most effective part of corporate identity that is a kind of creating an image in order to separate output or services from others, be easily noticed and preferable. Universities, tertiary sector, watch out recognizable, qualified and correctly prepared design in order to create a positive image on students and parents while creating their logos and emblems. As Airey says,“An institution who doesn't have a logo, looks like a person without a face.”Concisely, emblems and logos are one of the most important parts in terms of recognition of the institution. The study has been examined under the four headings. In the first part, the questions of“what is a university? and what does it serve?”are emphasized and the state and foundation universities are briefly defined. In the second part, emblem and logo studies, a part of corporate identity, are analysed and defined with literature review under the following topics; emblems according to their forms, what is a logo? and what the design of the logo should be? items of emblem and logo, emblems and design methods. In the third and fourth part of the study, emblem and logos are examined in terms of graphic design by taking into consideration the city where state and foundation university established and their mission and vision. Reached visual is presented together with a bibliography.