Çizme eyleminin bilinci: Mekân tasarımında çizim araç ve ortamlarının değerlendirilmesi
Consciousness of the act of drawing: Evaluation of the drawing tools and environment in the design of spaces
  1. Tez No: 578606
  2. Yazar: FIRAT KÜÇÜKERSEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanda yer edinmiş doğal bir tepki olarak kabul edilen çizme eylemi; düşünme, söz söyleme, arayışta bulunma, keşfetme gibi itkilerle gerçekleştirilirken, bir sürecin parçası ya da sonuç ürünün dışavurumu olabilmektedir. Toplumsal-kültürel pek çok konuda görev üstlenen çizgisel ifadeler, mağara duvarlarından sanat galerilerine; yaşamsal eylemlerden sanatsal faaliyetlere kadar bilinçli ya da dürtüsel bir biçimde açığa çıkabilmektedir. Mekân tasarımcısı için yaratıcı, dinamik ve sınırsız bir alanda ortaya çıkan çizme eylemi, çalışmada düşünme ve tasarlama kavramlarıyla ilişkili olarak ele alınmaktadır. Mekân tasarımında çizim, tasarım düşüncesinin gelişimine katkı sağlayan, onu açığa çıkaran ve özgün yollarla temsiliyetini sağlayan bir ifade biçimi olarak öne çıkmaktadır. Çizerek düşünme ürüne değil, öncelikli olarak anlam yaratmaya yönelik bir eylem olarak algılanmaktadır. Bu noktada çizme eylemine ait bilincin; kâğıttan bilgisayara, kalemden yazılımlara kadar çeşitlenen araç ve ortamlarda eleştirel olarak ele alınması önemli bulunmuştur. Çizme eylemine dair elde edilen farkındalık; geleneksel, modern ve karma-melez çizim yöntemlerinin teorik ve pratik yaklaşımlar doğrultusunda karşılaştırmalı olarak incelenmesinde temel oluşturmuştur. Mekân tasarımı sürecinde farklı biçimlerde çalışan tasarımcıların çizime dayalı temsil biçimlerine ve konuyla ilgili eleştirel söylemlerine yorumlar ve mesajlar olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The act of drawing recognized as a natural reaction inherent in each person is realized with the impulse of thought, speech, research and discovery, and may form a part of the process or the expression of the outcome. Linear expressions assuming responsibility in many social-cultural issues may appear consciously or impulsively in various spaces and forms, from the walls of the caves to art galleries, from biological actions to artistic activities. In this study, the act of drawing which is a creative, dynamic and boundless field for the space designer is addressed in relation to the concepts of thought and design. In space designs, drawing stands out as a way of expression contributing to and uncovering the thought of design, and representing it in distinctive ways. Thinking by means of drawing is conceived primarily as an act of creating meaning, rather than a product. In this regard, it is considered important that the consciousness of the act of drawing is addressed critically in terms of tools and environments varying from paper to computer, pencils to software. Consciousness of the act of drawing formed the basis for the comparative analysis of the conventional, modern and combined-hybrid drawing methods, in line with theoretical and practical approaches. Forms of representation based on drawings of designers working variously in the space design process and their critical statements are included as comments and messages.