Design and implementation of medical cloud database service system based on mobile computing
Mobil bilgi işleme dayalı tıbbi bulut veri tabani servis sisteminin tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 578607
  2. Yazar: MIFTAUDEEN ABDUL-RAHMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Modern sağlık ortamlarında, her yerden ulaşılabilen bir sistemle; sağlık hizmeti alan veya tedavi noktasındaki hastaların dağılmış sağlık kayıtlarına birleşik ve entegre bir şekilde kolay erişim sağlanması temel bir gereklilik olmuştur. Bununla birlikte, farklı hastanelerdeki kritik hasta sağlığı kayıtlarının buluttaki bir merkezde birleştirilmesi; uygulanacak güvenlik, mahremiyet ve yetkilendirme önlemleriyle ilgili kaygıları doğurmaktadır. Çalışmamızda NFC (Near Field Communication) teknolojisi, saldırıların önlenmesi amacıyla kullanılmıştır. NFC teknolojisi belirli miktarda verinin kısa mesafeden ya da dokunuşla güvenli bir şekilde değişimini sağlar. Bununla birlikte, geliştirilen erişim kontrol önlemleri sayesinde, yalnızca yetkili kullanıcıların kart üzerindeki kritik kayıtlara erişimine izin vermelidir. Aksi halde yasal olmayan bir şekilde, kritik hasta veri içeriklerine yetkisiz kullanıcılar tarafından erişiminin onay verilmediğinin garanti etmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, toplanan hasta verilerine gerekli gizlilik koruması ve güvenliği standartlarda sağlayarak, hastaların seçici elektronik sağlık kayıtlarının (EHR) birleşik bir erişim kontrol sistemi önermektir. Ayrıca, mobilite ve kolay erişim için, NFC teknolojisi kullanılarak güvenli tıbbi bir pasaport kart sistemi önerilmiştir. Çalışma, normal bir sağlık hizmeti sisteminin simülasyon çalışması ile denenmiştir. Normal sağlık sistemi ile önerilen sistemin karşılaştırılması yapılarak, tedavi sürecinde daha hızlı davranabilen ve aynı zamanda daha uygun maliyetli bir ortamın sağlandığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern healthcare environments, a fundamental requirement for achieving a ubiquitous system is the provision of an easy access to a distributed health records of patients at the point of healthcare or treatment in a unified and integrated manner in the cloud. Nevertheless, integrating crucial patient health records from different hospitals at a center in the cloud raises concerns about security, privacy and authorization measures to be implemented. In this work NFC (Near Field Communication) technology is presented to prevent attacks. NFC allows secure exchange of small amounts of data by proximity or touch. In addition, access control measures must guarantee that only authorized users have access to such Critical records and for a legitimate motives, or otherwise for illegimate motives and unauthorized users, access to the records must be denied at the data center. The aim of this paper is to propose a unified access control scheme capable of supporting a selective sharing of patients compounded electronic health records (EHRs), by using different standards of granularity and more importantly providing the required privacy protection and security for the aggregated data. Moreover, for mobility and easy access, a medical passport card system is proposed using NFC technology. A simulation work of a normal healthcare service system and a comparison of that to the proposed system has been carried out, which showed a more advancement in the treatment process and at the same time cost effective.