Bucak Orman İşletme Müdürlüğü'nde 2004-2014 yılları arasında yapılan bazı ağaçlandırma çalışmalarının kritiği
The critics of some afforestation studies in Bucak Forest Exploitation Management between 2004-2014 years
- Tez No: 578629
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED NURİ ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, 2004-2014 yılları arasında Isparta Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içinde bulunan, Burdur İli, Bucak İlçesi, Bucak Orman İşletme Müdürlüğünde Bucak İşletme Şeflikliğinde gerçekleştirilen İncirdere-1, Çebiş, Bağsaray-1, Bağsaray-2, Kuşbaba-Başkol ağaçlandırma sahalarının kritiği yapılmıştır. Bakı, eğim ve yükselti farklılıklarının boy ve çap gelişimi üzerine etkili olup olmadığını belirlemek amacıyla; İncirdere-1, Bağsaray-1, Bağsaray-2, Çebiş, Kuşbaba-Başkol ağaçlandırma alanlarındaki kızılçam, Toros sediri, Anadolu karaçamı, mavi servi gibi farklı ağaç türleri için farklı eğim, bakı ve yükseltilerden deneme alanları belirlenerek örnekler alınmıştır. Bu örnekler yerine göre, 2 ila 4'er metre larla rastgele, 40-60 adet örnekler arasındaki bireylerin kök boğazı çapları ve boyları ölçülmüştür. Bu ağaçlandırma alanlarında mümkün olduğunca farklı bakı ve farklı yükseltilerden farklı sahalarda yaklaşık 400 m2'lik (20 x 20 m) örnek deneme alanları seçilmiştir. Ölçülen verilerin ortalama, standart sapma, varyasyon katsayısı, maximum ve minimum çap ve boy ölçüleri gibi istatistiksel değerler hesaplanmıştır. Söz konusu verilerin; bakı, yükselti ve eğim faktörleri esas alınarak karşılaştırılması amacıyla ANOVA testi uygulanmıştır. Sözü edilen test sonuçlarına göre önemli bir farkın olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; kızılçam, Toros sediri, Anadolu karaçamı ve mavi servi türlerinde çap ve boy gelişiminin bakı, eğim ve yükselti faktörlerine göre değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, critical of İncirdere-1, Çebiş, Bağsaray-1, Bağsaray-2, Kuşbaba-Başkol afforestration areas from 2004 to 2014 within the boundaries of Isparta Forest Regional Directorate, Burdur province, Bucak distirct in Bucak Forest Exploitation Management, Bucak Sub-District Directorate Chieftainship was done. At the same time, samples were taken from different points slopes and altitudes different tree species such as from İncirdere-1, Bağsaray-1, Bağsaray-2, Çebiş, Kuşbaba-Başkol afforestration areas calabrian pine, Taurus cedar, Anatolian black pine, blue cypress in order to determine whether the differences aspect, slope and altitude were effective on the development. These samples were randomly measured at intervals of 2 to 4 meters, and the base diameter and length of the individuals between 40 and 60 samples were measured. In this afforestration areas approximately 400 square meters sample trial areas were selected from as far as possible different species and different areas. Statistical data were calculated such as mean, standard deviation and coefficient of variation, maximum and minimum diameter and height measurements of the measured data. ANOVA test was applied in order to compare these data with aspect, altitude and slope factors. According to test results; it has been investigated whether there is a significant difference. Obtained findings confirm that; calabrian pine, Taurus cedar, Anatolian black pine and blue cypress species were found to vary according to the aspect, altitude and slope factors of the development of length and height.