Biohydrogen production from rice husk
Çeltik kavuzundan biyohidrojen üretimi
  1. Tez No: 578635
  2. Yazar: GÜLSÜN GİZEM TAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖZMIHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çeltik kavuzu gibi tarımsal sanayi atıklarından elde edilen biyohidrojen üretimi, yenilenebilir ve sera gazı üretmeyen temiz bir taşınabilir yakıt olması ile umut verici yaklaşımdır. Bu çalışmada, Clostridium termitidis ve Clostridium intestinale, ko-kültür ve konsolide fermantasyon ile biyohidrojen üretimini geliştirmek için mezofilik koşullar altında değerlendirildi. Kültürler biyohidrojen üretim performansları için tek başlarına test edilmiştir. Daha sonra biyohidrojen üretim verimini ve hacimsel biyohidrojen üretim hızını arttırmak amacı ile en iyi ko-kültür oranını (1:1-20:1), çeltik kavuzu partikül boyutunu (
Özet (Çeviri)
Biohydrogen production from agro-industrial wastes such as rice husk, as a promising approach is a renewable and a clean transportable fuel process producing no greenhouse gases. In this study, Clostridium termitidis and Clostridium intestinale were evaluated under mesophilic conditions to improve biohydrogen production in co-culture and consolidated fermentation. First the cultures were tested alone for their biohydrogen production performences. Then, the experiments were carried out to determine the best co-culture ratio (1:1-20:1), rice husk particle size (