Bufo bufo tür grubunun (Anura, Bufonidae) Kuzey Anadolu boyunca dağılımının moleküler verilerle belirlenmesi
Distribution range of Bufo bufo species group (Anura, Bufonidae) along the Black Sea coast of Turkey inferred from molecular data
- Tez No: 578634
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Üç farklı sıcak noktanın kesişim alanı olan Anadolu coğrafyası jeolojik ve filocoğrafik geçmişiyle önemli bir türleşme merkezi görevi görmüş ve birçok farklı tür için yaşam sahası olmuştur. Anadolu coğrafyasında yayılış gösteren Bufo bufo tür grubuna ait türlerin (Bufo bufo ve Bufo verrucosissimus) sistematik belirsizliği günümüzde hala devam etmektedir. Literatür incelendiğinde yapılan moleküler çalışmalar arasındaki uyumsuzluklar göze çarpmaktadır. Bu tez çalışması ile varolan sistematik problemin çözümlenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda, Kuzey Anadolu hattı boyunca 17 ilden toplanan 51 örnekten ve GenBank'tan elde edilen mtDNA (16S ve Sitokrom b) ve nDNA (RPL3) dizileri ile haplotipler belirlenmiş ve filogenetik analizler (Maksimum Olasılık ve Bayesian Analizi) gerçekleştirilmiştir. Mitokondriyal DNA dizin analizleri sonucunda Artvin örneklerinin Gürcistan'a ait örnekler ile aynı dal üzerinde yer alıp Bufo verrucosissimus türüne ait olduğu, diğer haplotiplerin ise ayrı bir dal üzerinde yer aldığı ve Bufo bufo türüne ait olduğu tespit edilmiştir. Nükleer DNA dizin analizlerinde ise tüm örnekler aynı dal üzerinde toplanmış ve net bir ayrım tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
With the geological and phylogeogrophic history Anatolian geography, which is the junction point of three different biological hotspot, served as a speciation centre and home range for many different species. The systematic uncertainty of the species (Bufo bufo and Bufo verrucosissimus) belonging to Bufo bufo species group living in Anatolia still has been continuing. As literature is investigated, the disordance among the results of recent molecular studies is standing out. With this thesis, it is aimed to resolve the systematic problem. In this context the haplogroups were determined by using the mitochondrial DNA (16S and Cytb) and nuclear DNA (RPL3) sequences of 51 individuals from 17 provinces locating along the Black Sea Region and the sequences obtained from GenBank. Phylogenetic analyses (Maximum Likelihood and Bayesian Inference) were carried out by using these haplogroups. As a result of mitochondrial DNA sequence analyses, it was found that Artvin specimens nested in the same branch with Georgian samples belonging to Bufo verrucosissimus species while the rest of all haplogroups on a different branch and belonging to Bufo bufo species. As to nuclear DNA sequences analyses, all the samples nested in a single branch, therefore, a clear seperation was not determined.