Türkiye'de tip 2 diyabet tedavisinde metforminden sonra ikinci basamakta dipeptidil peptidaz-4 inhibitörlerinin sülfonilürelere kıyasla maliyet-etkililiği: farmakoekonomik çalışma
Cost-effectiveness of dipeptidyl peptidase-4 inhibitors versus sulfonylureas as a second line therapy added to metformin in the treatment of type 2 diabetes mellitus in Turkey: a pharmacoeconomic study
  1. Tez No: 578681
  2. Yazar: YİĞİT YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİÇ KÖKSAL AKKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmaekonomi ve Farmakoepidemiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tip 2 diyabet, sebep olduğu mortalite ve morbidite nedeniyle önemli bir sağlık problemidir. Nüfusun yaşlanmasıyla birlikte tip 2 diyabetin prevalansı artmaya devam edecek ve bunun sonucunda yeni tedavi teknolojilerinin ve ilaçların geliştirilmesini sağlayacaktır. Bu sebeple, tip 2 diyabetin tedavisi için ayrılan sağlık harcamaları artmaktadır. Artmakta olan bu ekonomik yük nedeniyle karar verici otoriteler, en güncel yenilikçi oral antidiyabetik ürünleri eski kuşak tedavi seçenekleriyle kıyaslayan maliyet-etkililik değerlendirmelerini hayata geçiren ve hastaların optimum tedavi seçeneklerine zamanında erişmesini garanti altına alan stratejiler geliştirmelidir. Bu çalışma, yenilikçi oral antidiyabetik sınıfı olan dipeptidil peptidaz-4 inhibitörlerinin (DPP4i) daha eski bir sınıf olan sulfonilürelere kıyasla, Türkiye'de tip 2 diyabet tedavisinin 2. basamağında metformine ek olarak, maliyet-etkililiğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Olaya dayalı, 1 yıl süreli ve geri ödeme kurumu perspektifine dayanan bir maliyet-etkililik modeli oluşturulmuştur. Analiz için hedeflenen tip 2 diyabet hasta popülasyonu, literatürden elde edilen veriler kullanılarak hesaplanmıştır. Analiz kapsamında; ilaç, tahlil, ilaç yan etkisi ve hastalığa bağlı mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyon maliyetlerini kapsayan direkt maliyetler değerlendirilmiştir. İlave maliyet-etkililik oranı 2.779,82 TL olarak hesaplanmıştır. Bu değer, Türkiye 2018 kişi başı gayri safi milli hasıla değeri ve aynı zamanda ilave maliyet-etkililik eşiği olan 45.463 TL'nin altında olduğu için DPP4i'ler sülfonilürelere kıyasla Türkiye'de tip 2 diyabet tedavisinin 2. basamağında metformine ek olarak maliyet-etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) is a serious public health problem with a major cause of morbidity and mortality. As the population ages, the prevalence of T2DM continues to increase which leads to the development of new treatment technologies and medicines. Thus the health expenditures to treat T2DM is augmenting accordingly. As a result, in today's world, regulatory health authorities should develop strategies to address this staggering economic burden by introducing systematic cost-effectiveness evaluation among most recent innovative oral antidiabetics (OADs) with older treatment options while safeguarding the timely access of patients to optimum treatments. This study aimed to assess the cost-effectiveness of an innovative OAD class, dipeptidyl peptidase-4 inhibitors (DPP4is), with an older OAD class, sulfonylureas (SUs), as 2nd line therapy added to metformin in T2DM in Turkey. An event driven cost-effectiveness model developed with a 1 year time horizon with health care payer's perspective. Target T2DM population for the analysis calculated with data from literature. Direct costs of drug acquisition, screening, laboratory testing and costs of efficacy parameters included events of hypoglycemia, microvascular and macrovascular complications calculated. Incremental cost-effectiveness ratio was calculated as TL 2.779,82. Because the ICER value is below the ICER threshold of TL 45.463 per QALY gained, DPP4is estimated to be a cost-effective treatment alternative compared with SUs for the treatment of patients with T2DM.