Multiple sklerozlu hastalarda yoga ve konvansiyonel fizyoterapi programlarının yorgunluk, denge, yürüme ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effects of yoga and conventional physiotherapy programs onfatigue, balance, walking and quality of life in multiple sclerosis patients
- Tez No: 578682
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı multipl skleroz tanısı ile başvuran kişilerde yoga ve konvensiyonel fizyoterapi programlarının yorgunluk, denge, yürüme ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 20 (11K, 9E; 46,35 ± 11,89 yıl) gönüllü dahil edildi. Çalışma grubu randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruba yin yoga (n:10) ikinci gruba ise egzersiz temelli konvansiyonel fizyoterapi programı (n:10) haftada 3 gün, günde 60 dk., toplam 8 hafta uygulandı. Olguların tedavi öncesi ve sonrasında Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (FSS) ile yorgunluk, Berg Denge Ölçeği ile denge, MS Yürüme Ölçeği (MSWS-12 VST) ile yürüme, MS Yaşam Kalitesi Ölçeği (MSQOL-54) ile yaşam kalitesi durumları değerlendirildi. Grup içi analizlerde tedavi sonrasında yoga grubunda; yorgunluk (p= 0,041) ve MS yürüme (p=0,003) skorlarında istatiksel olarak anlamlı düzeyde azalma görülmüştür. Bu grupta yaşam kalitesi (MSQOL-54) mental ve fiziksel (p=0,013, p=0,006) değerlendirmelerinde ve denge parametrelerinde (p=0,01) istatiksel olarak anlamlı düzeyde artış olmuştur. Konvansiyonel fizyoterapi grubunda ise; yorgunluk, denge, MS yürüme ve yaşam kalitesi skorları arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Elde ettiğimiz bulgularda yoga grubunda değerlendirmelerin daha iyi sonuç verdiğini gördük, yoganın hafif ve orta düzey MS'li hastalarda egzersiz temelli fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarını destekleyici bir seçenek olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of yoga and conventional physiotherapy programs on fatigue, balance, walking and quality of life in patients with multiple sclerosis. Twenty volunteers (11F, 9M; 46.35 ± 11.89 years) were included in the study. The study group was randomly divided into two groups. The first group received yin yoga (n:10) and the second group received conventional physiotherapy (n: 10) 3 days a week, 60 minutes a day for a total of 8 weeks. Before and after treatment, fatigue severity scale (FSS), balance with Berg Balance Scale, walking with MS Walk Scale (MSWS-12 vst), MS Quality of Life Scale (MSQOL-54) were evaluated. In group analysis, yoga group after treatment; There was a statistically significant decrease in fatigue (p = 0.041) and MS walking (p = 0.003) scores in this group in terms of quality of life (MSQOL-54) assessment of mental and physical (p = 0.013, p = 0.006) and balance parameters (p = 0, 01) statistically significant increase. In the conventional physiotherapy group; there was no statistically significant difference between fatigue, balance, MS walking and quality of life scores. According to our findings, we found that the yoga group gave better results and we think that yoga may be an option to support exercise-based physiotherapy and rehabilitation programs in patients with mild to moderate MS.