Kolorektal tümör nedeni ile opere edilen hastaların preoperatif bağırsak hazırlık modellerinin karşılaştırılması
Comparison of preoperative bowel preparation models of patients operated for colorectal tumor
  1. Tez No: 578683
  2. Yazar: BAHADIR KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ABDUSSAMET BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç Kolorektal kanserler (KRK) toplumda sık görülen malignitelerdendir. Tümörün tedavisinde cerrahi önemli yer tutmaktadır. Cerrahi mortalite ve morbiditeyi azaltmaya yönelik çalışmalar içerisinde preoperatif bağırsak hazırlığı önemli bir yer tutmaktadır. Bağırsak hazırlık yaklaşımlarında mekanik temizlik, antibiyotik kullanımı ve hazırlık yapmayan gruplar mevcuttu. Çalışmamızın amacı preoperatif bağırsak hazırlık yaklaşımlarının karşılaştırılması ve mortalite ve morbiditeye etkisinin ortaya konmasıdır. Gereç ve Yöntem KRK tanısı almış hastalar bağırsak hazırlık yaklaşımlarına göre prospektif olarak dört gruba ayrıldı. Birinci grupta mekanik bağırsak temizliği (MBT) yapılmış hastalar (Grup I), ikinci grupta oral antibiyotik (OAB) ve MBT yapılan hastalar(Grup II) , üçüncü grupta intravenöz antibiyotik(İVAB) , MBT ve OAB yapılan hastalar (Grup III) , dördüncü grupta ise hazırlık yapılmayan hastalar(Grup IV) mevcuttu. Hastalar demografik veriler, anastomoz kaçağı, yara yeri enfeksiyonu, batın içi apse, postoeratif ileus ve mortalite bakımından karşılaştırıldı. Sonuçlar 144 hasta çalışmaya dahil edildi. I. grupta 35 hasta ,II. grupta 38 hasta III.grupta 35 hasta ve IV. grupta 36 hasta mevcuttu. Gruplar yaş, cinsiyet, ASA(American Society of Anesthesiologists) skoruna göre incelendiğinde dört grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı(p>0,05). Grup IV te yara yeri enfeksiyonu, batın içi apse ve anastomoz kaçağı diğer gruplara göre istatiksel olarak anlamlı olarak yüksekti.(p0,05). Tartışma Elektif KRK tanısı ile opere olacak hastalar bağırsak hazırlık modeli olarak antibiyotik kullanımı ile mekanik temizlik yapılmasının uygun olacağını düşünmekteyiz. Literatürde de bunu destekleyen birçok çalışma mevcut. Ek olarak bu konuyla ilgili daha geniş serilerle yapılacak çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
İntroduction Colorectal cancers (CRC) are common malignancies in society. Surgery has an important place in the treatment of tumor. Preoperative bowel preparation has an important place in studies to decrease surgical mortality and morbidity. Bowel preparation models included mechanical cleaning, antibiotic use, and non-preparation groups. The aim of our study was to compare preoperative bowel preparation approaches and to determine their effect on mortality and morbidity. Material and methods The patients evaluated in the surgical oncology council diagnosed with colorectal cancer were divided into four groups as bowel preparation model. In the first group, (Group I) the patients who mechanical bowel preparation (MBT), in the second group (Group II)oral antibiotic (OAB) and MBT, in the third group (Group III)intravenous antibiotic (IVAB), MBT and OAB, in the fourth group (Group IV) were not prepared. Patients were compared in terms of demographic data, anastomotic leakage, wound infection, intraabdominal abscess, postoperative ileus and mortality. Results 144 patients were included in the study. In group I 35 patients, Group II 38 patients in group III and 35 patients,in group IV 36 patients in this study. When the groups were analyzed according to age, gender and ASA (American Society of Anesthesiologists) score, there was no statistically significant difference between the four groups (p> 0.05). Wound infection, intraabdominal abscess and anastomosis leakage were significantly higher in Group IV than the other groups (p 0.05). Discussion We think that mechanical cleaning with antibiotic use an bowel preparation model would be appropriate for patients with elective CRC diagnosis. There are many studies supporting this in the literature. In addition, we think that there is a need for further studies with large series on this subject