Determining the benefits of natural oils used in haircare products
Saç bakım ürünlerinde kullanılan doğal yağların yararları
- Tez No: 578699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN UZUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlaç Metabolizması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmanın amacı, bazı doğal yağların insan saçı içine nüfuz etme yeteneklerini ve bu yağların saç özelliklerini nasıl etkilediğini incelemektir. Ayrıca, tekrarlanan saç ağartma işleminin etkisi ve yağların istenen saç özelliklerini geri kazandırma yeteneği de araştırılmıştır. Mineral yağ, negatif, penetre olmayan, kontrol yağ olarak belirlenirken, hindistan cevizi yağı, pozitif, penetre olan, kontrol yağ olarak kullanılmıştır. Kullanılan diğer yağlar keten tohumu yağı, badem yağı ve baobab yağıdır. Aynı kişiye ait işlem görmemiş saç tutamı bir Türk tedarikçiden temin edilmiş ve testler için saç tutamları test gereksinimlerine göre bir saç peruğu üreticisinin yardımı ile tarafımızdan hazırlanmıştır. İşlem görmemiş (virgin) saç örneklerine ağartma işlemi laboratuvarda uygulanmıştır Yağların saç korteksine penetrasyonu, yağda çözünen bir boya olan Nil kırmızısı ile yağların işaretlenmesi yoluyla floresan mikroskopisi kullanılarak incelenmiştir. Saç tellerinin vaks blokları içinde mikrotom cihazı ile enine kesitlri alınmıştır. Işlem görmemiş ve ağartılmış saç örnekleri ile kullanılan beş yağ için penetrasyon çalışmaları yapılmıştır. Yağların, işlem görmemiş ve ağartılmış saçların fiziksel özellikleri üzerindeki etkileri, saç liflerinin gerilme kuvveti ve kopma noktasındaki direnci ölçülerek incelenmiştir. Yağ kullanımının saç tutamlarını tarama kolaylığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için tarama kuvvetleri de ölçülmüştür. Her bir yağın sert koşullarda saç kırılmasının azaltılmasındaki etkisini değerlendirmek için tekrarlanan tarama ve kişisel bakım (grooming) testi de yapılmıştır. Diferansiyel taramalı kalorimetri, ağartma işlemi uygulanan saçtaki yapısal değişiklikleri, kimyasal hasarı ve penetre eden ve etmeyen yağların saçların özelliklerini geri kazandırmadaki etkilerini izlemek için kullanılmıştır. Son olarak, yağların saç gözenekliliği üzerindeki etkisi ve saçtan su kaybını nasıl etkilediği incelenmiştir. Floresan mikroskopisi sonuçları, keten tohumu yağı ve badem yağının işlenmemiş saça penetre oabildiğini, boabab yağının ise penetre olamadığını göstermiştir. Ayrıca, saç ağartıldığında, bütün yağların kortekse penetre olduğu görülmüştür, yani saç ağartma işlemi saç kütikül hücrelerinde bazı gerçek hasarlara neden olarak, yağın kütikül katmanından geçmesine ve kortekse ulaşmasına izin vermektedir. Ayrıca saçın daha fazla kez ağartılması sonucunda zayıfladığı ve kırılmaya daha yatkın hale geldiği, ve saça yağ uygulanmasının, incelenen hemen hemen tüm vakalarda olumlu etkileri olduğu da kaydedilmiştir. Ayrıca gerilme kuvveti testi sonuçları, penetre olabilen yağların hem işlem görmemiş hem de ağartılmış saçlar için kırılma noktalarındaki stresi arttırdıklarını, oysa penetre olamayan yağların bu konuda işlem görmemiş saç örneklerinde farkedidilir bir iyileşme sağlamadıklarını, ancak ağartılmış saçlar üzerinde bir etkiye sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the penetration abilities of some natural oils into human hair and the how these oils affect hair properties. Also, the effect of repeated hair bleaching was monitored and the ability of the studied oils to restore the desired hair properties was studied. Mineral oil was used as a negative, non-penetrating, control and coconut oil as a positive, penetrating, control. Other oils used were linseed oil, almond oil and baobab oil. Hair tress used was obtained from a Turkish supplier as the same person's virgin hair and the swatches were prepared according to the test requirements in house with the help of a hair wig maker. Virgin hair swatches were bleached in the laboratory. The penetration of the oils into the hair cortex was investigated by using fluorescence microscopy after marking the oils with an oil soluble probe, nile red. Cross-sections of hair filaments were made by cutting the hair vax blocks by microtome. Penetration studies were conducted for the five oils on both virgin hair and bleached hair swatches. The effects of the oils on physical properties of the virgin and bleached hair were studied by measuring the stress at break point; tensile strength of the hair fibers. Combing forces were also measured to evaluate the effects of using the oils on the ease of combing of hair switches. Repeated combing and grooming test was also conducted to evaluate the effect of each oil on the reduction of hair breakage under harsh circumstances. Differential scanning calorimetry was also used to monitor the structural changes and chemical damage caused to hair by bleaching and the effects of penetrating oils vs. nonpenetrating oils on restoring the hair properties. And finally, the effect of oils on hair porosity and how it affects water loss from the hair was studied. Fluorescence microscopy results showed that linseed oil and almond oil were able to penetrate into virgin hair, whereas baobab oil was not. It was also noticed that when hair was bleached, all the oils were able to penetrate into the cortex, meaning that bleaching caused some real damage to the hair cuticle cells allowing the oils to get through the cuticle layer and reached into the cortex. It was also noted that the further the hair was bleached, the weaker and more prone to breakage it was getting, and application of oils onto the hair had favorable effects in almost all cases studied. Tensile strength results also showed that penetrable oils improved stress at break points for both virgin and bleached hair, whereas non-penetrable oils did not have a noticeable improvement on the stress at break point for virgin hair, but it did have an effect on bleached hair.