Nesnelerin interneti ve bulanık mantık kullanarak giyilebilir tıbbi cihazlarda hipertansiyon teşhisi
Diagnosis in wearable medical devices using internet of things and fuzzy logic
  1. Tez No: 578737
  2. Yazar: GÖZDE TURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Nesnelerin interneti, çağımızın hızla büyüyen teknolojilerinden biridir ve temelde cihazların birbirleriyle iletişimde olması anlamına gelmektedir. Günümüz teknolojisinde nesnelerin interneti ile haberleşen giyilebilir cihazlara olan ilgi artmıştır. Akıllı cihazlar olarak adlandırılan bu cihazların başka cihazlarla iletişimi yapılarak uzaktan kontrol gibi kolaylıklar sağlanmaktadır. Akıllı cihazlar tıp alanında da sıkça kullanılmaktadır. Bu alanda giyilebilir tıbbi cihazlar hastaların vücuduna yerleştirilerek anlık veri akışı ve kontrol yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada dünyadaki yaygın hastalıklardan biri olan Hipertansiyon hastalığı için giyilebilir tansiyon aletinin hastalık teşhisi yapması ve nesnelerin interneti ile haberleşmesi amaçlanmıştır. Hipertansiyon ciddi zararları olabilecek bir hastalıktır ve teşhisi yapılmadığı zaman hayati organlara zarar vererek ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Yapay zeka, basitçe tanımlayacak olursak cihazların insan gibi düşünmesidir. Cihazların bu özelliği kazanması için bir konuyla ilgili bilgilerin cihaza öğretilmesi gerekmektedir. İlgili konuda uzman görüşü alınarak doğruluğundan emin olunan bilgiler cihazlara çeşitli yöntemlerle öğretilir. Yapay zeka uygulamalarından biri olan bulanık mantık, klasik mantıktan yani bir şey ya doğrudur ya yanlıştır olan iki seçenekli mantıktan farklı olarak insan düşüncesine yakın bir sonuç elde edilmesini sağlamaktadır. Yapılan çalışmada hipertansiyon teşhisinde bulanık mantık kullanılarak sonuç elde edilmiştir. Büyük kan basıncı, küçük kan basıncı ve yaş olmak üzere üç giriş parametresi kullanılmıştır ve hipertansiyon çıkış parametresi olarak verilmiştir. Daha önce yapılmış olan çalışmalarda giriş parametreleri sayısı farklıdır. Bu çalışmada sadece üç parametre ile etkili sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things is one of the fastest growing technologies of our time and basically means that the devices communicate with each other. In today's technology, interest in wearable devices communicating with the Internet of things has increased. These devices, which are called smart devices, can be communicated with other devices to provide simplicity such as remote control. Smart devices are also frequently used in medicine. In this area, wearable medical devices are placed in the patients' body to help in instant data flow and control. In this study, it is aimed to diagnose the disease and communicate with the internet of the wearable sphygmomanometer for hypertension disease which is one of the common diseases in the world. Hypertension is a disease that can cause serious harm and can cause fatal results by damaging the vital organs when it is not diagnosed. Artificial intelligence is simply thinking of devices as human beings. In order for the devices to gain this feature, information on a subject must be taught to the device. The information that is sure to be correct by taking expert opinion is taught to the devices by various methods. Fuzzy logic, which is one of the applications of artificial intelligence, provides a result that is close to the idea of the human, unlike the classical logic, something that is either true or the two-choice logic that is wrong. In my study, fuzzy logic was used in the diagnosis of hypertension.