Yat iç mekân tasarımında alan kullanım verimliliği
Space utilization effectivity in yacht interrior design
- Tez No: 578738
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Geçmişten günümüze birçok amaca hizmet etmiş ve dünyanın birçok bölgesinde, bulundukları coğrafi bölgelerin şartlarına uygun olacak şekilde tasarlanmış olan yüzer araçlar, ilk yapılmaya başlandığı zamanlarda ulaşım, yük taşıma ve yeni yerler keşfetme amacı ile kullanılmaktaydı. Daha sonraki yıllarda savaşlarda da kullanılmaya başlanan bu araçlar, devletler için büyük üstünlük sağlamıştır. Bir süre sonra teknolojinin de gelişmesiyle beraber yüzer araçlar insanoğlunun zorunlu ihtiyaçları dışında keyfi ihtiyaçlarına da cevap vermeye başlamıştır. Bir evden beklenen hemen hemen tüm ihtiyaçlara karşılık verebilen, kişiler için rahat ve konforlu bir ortam sunmaya yönelik üretilen bu araçlara ''yat'' denilmektedir. Yat kelimesi ilk olarak 17. Yüzyıl'da korsanların hafif ve hızlı tekneleri ile Hollanda donanmasını çevreleyip sığ sulara doğru kovalaması ve bu donanma gemilerine Flemenkçede ''av'' anlamına gelen jacht demeleriyle gerçekleşmiştir. İngilizcede yacht olarak anılan bu kelime, Türkçeye de ''yat'' olarak çevrilmiştir. Hazırlanan bu çalışmada, yüzer araç çeşitlerinin kısaca tanımı yapıldıktan sonra yat ve çeşitleri detaylıca anlatılmış olup bu araçların iç mekân düzenlemesi yapılırken alanı verimli kullanabilmek amacıyla ne gibi tekniklerin uygulandığı ele alınmıştır. Tezin birinci bölümünde; hazırlanmış olan çalışmanın konusu tanıtılarak, çalışmanın amacı, kapsamı ve araştırmada kullanılan yöntemlerden bahsedilmektedir. Tezin ikinci bölümünde; ticari, askeri ve hizmet gemileri gibi yüzer araç çeşitlerinden kısaca bahsedildikten sonra yatın tanımı yapılıp, gövde yapılarına, itme gücü sistemlerine ve boylarına göre farklı başlıklar altında ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde; farklı coğrafi bölgelerde, eski dönemlerde yapılmış olan yüzer araçların tarihi, Türklerin denize ilk açıldığı dönem ve Türk devlet yatları anlatılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde; Türkiye ve dünyadaki yat üretim sektörü kısaca ele alınıp, yat imalatında kullanılan malzemelerden ve bu malzemeler kullanılarak yatların ne gibi teknikler ile üretilmiş olduğundan bahsedilmektedir. Tezin beşinci bölümünde; bir yatın tasarım sürecindeki aşamaları belirtilmiş olup, bu aşamalarda kullanılan CAD sistemleri anlatılıp önemlerine vurgu yapılmıştır. Tezin altıncı bölümünde; ''mekân'' kavramı ve mekanlarda kullanılan mobilyalara kısaca değinildikten sonra birer yüzer yapı olan yatların iç mekanları ve bu mekanlarda kullanılan mobilyalara genişçe yer verilmiştir. Tezin yedinci bölümünde; çalışmanın esas konusu olan yatların iç mekanını düzenleme kriterleri ve kısıtlı alanın olabildiğince verimli kullanılabilmesi amacıyla uygulanan teknikler anlatılmıştır. Tezin sekizinci bölümünde; yüzer araçlarda kullanılan makine çeşitlerinden bahsedildikten sonra, bu makinelerin çalışma prensipleri anlatılmıştır. Tezin dokuzuncu ve son bölümünde ise yat iç mekân tasarımında alanın verimli olarak kullanılabilmesi için yapılmış olan çalışmalar ve uygulanan tekniklerin sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Floating vehicles have been served humanity from past to present for many different purposes for the benefit of humanity, according to geography, climate and other reasons they have been designed for ultimate performance. When they first structured they were purely used for transportation and exploration. In the advancing years these beneficial products evolved and commenced to use for the purpose of war and superior other nations. By the support of technology these products with massive structure started to be used for the sake of fun of humanity beside essential human needs. A product which can able to supply all the house facilities with luxurious and basic standards in different sizes started to be called yacht. Yacht word means pray in Flemish and the word was driven by the strategical behaviour of the 17. Century pirates while they were pursuing the Dutch armada on the shallow coasts. Based on my theses I will be explaining the interior structure and fundamental calculation of the product with what kind of techniques were taken in to account while designing an efficient yacht right after the quick explanation of history of yacht. The first chapter of thesis, the studied subject will be comprehensively explained with its purpose and all the bibliography during the study will be mentioned. The second chapter briefly covers the floating vehicle types and benefit on trade and military followed by driving power of yacht with its body structure according to its sizes in different geological platforms. The third chapter covers the history of floating vehicles according to their geological zone, when Turks first displayed their existence on sea national Turkish yachts. The fourth chapter includes Turkish and global yacht manufacturing industry, what kind of materials are used during manufacturing, what kind of techniques are implemented by using these materials. The fifth chapter includes every single step of design process of a yacht with the importance of CAD and the comprehensive CAD system explanation during design. The sixth chapter takes a deep look at space conception of these floating vehicles and the application of furniture varieties during the interior plan of these massive floating structures. The seventh chapter involves the most essential concept of this thesis, criteria of optimising the interior space of yachts and the application of innovative techniques to make the limited space the best of it. The eight chapter contains the variety of engine system for floating vehicles and principles of these engines. The ninth and the last chapter of the thesis concludes the application of innovative strategies, techniques and technoliges to optimise the interior space of yachts.