XIX. yüzyıl sonu XX. yüzyıl başı Avrupa sanatında sosyo-kültürel dönüşümün taşıyıcısı olarak litografik afişler
- Tez No: 578770
- Danışmanlar: DOÇ. FUAT AKDENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
XIX. yüzyıl sonu XX. yüzyıl başı Avrupa sanatında sosyo-kültürel dönüşümün litografi tekniğiyle üretilen afişler üzerindeki etkisinin araştırıldığı bu çalışmada, tekniğin icat edildiği dönemden söz konusu döneme kadar literatürde karşımıza çıkan sanatçıların tekniğe yaklaşımları incelenmiştir. Teknik bilgilerin ağırlıkla yer aldığı ilk bölüm, ikinci bölüm olan XIX.yy. sanat hareketlerinin litografiye etkisine tekniğin dönemsel özelliklerini yansıtan sanatçılardan örnekler vererek bağlanmaktadır. XIX. yy. sonrasına yoğunlaşan son bölüm, beş alt başlıkta toplanarak incelenmiştir. 1880-1895 yılları arası litografik afişin doğuşu ve aynı zamanda rengin tekniğe entegre edilmesinin öneminden yola çıkarak, Fransız sanatçıların çalışmaları üzerinden dönem açıklanmaya çalışılmış; sonrasında dünyanın farklı ülkelerindeki tasarımcıların tekniğe yaklaşımları irdelenmiştir. Son iki alt başlık olan XX. yüzyıl Başı Erken Modernizm sanatçılarının ticari reklamları yorumlama üslubu araştırılarak, Kübizme Geçiş Sanatçıları'nın kamuya açık tanıtım afişlerinde bir fikrin grafik dille ifadesi, farklı ülkelerden litografik afiş örnekleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effect of socio-cultural transformation on posters produced by lithography technique at the end of the XIXth century to the beginning of the XX.th century. It was examined accoding to the approach of artists who appear in the literature from the time of the invention of the technique. In the first part of the study early development of lithography in European printing history, the development of species in lithography along with the printing technologies prior with the discovery of the technique were examined. The first chapter, which includes the technical information, is connected to the lithography effect of the art movements in the nineteenth century by exemplifying the periodic features of the technique in the second part of the study. The last section concentrates on five sub-headings. 1880-1895 between the birth of the lithographic poster is examined along with the importance of integrating the color of the technique by examining the work of French artists. Following this, the style of interpretation of commercial advertisements of the early twentieth-century artists is discussed. The last two subtitles explore the expression of an idea in graphical language through lithographic poster examples from different countries parallelling the transition to the cubist art movement.