Optimization of fiber optic systems and analysis of recevier-transmitter structures
Fiber optik sistemlerinde optimizasyon ve alıcı-verici yapıların analizi
  1. Tez No: 578927
  2. Yazar: MEHMET KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yıllarda fiber optik sistemleri ve sistem bileşenleri üzerinde yapılan çalışma uygulamaları hızla artmaktadır. Fiber optik sistemler daha düşük iletim kaybı, daha düşük maliyet ve yüksek performans sağlamaktadır. Optik haberleşme sistemlerinde optik sinyallerde minimum kayıp ve en az seviyede gürültü iletmek çok önemlidir. Bununla birlikte iletim sırasında her zaman problem olan zayıflama ve kayıplar meydana gelebilir. Problemleri gidermek adına link bazlı ve kanal bazlı çalışma yapılır. Bu durumda link bazlı zayıflama kanal bazlı zayıflamaya göre daha kolaydır. Çünkü link bazlı zayıflamalarda genelde tüm kanallar etkilenir. Bu yüzden zayıflamanın kaynağı fiber optik kablo hattı veya sistemdeki kart problemlerinden kaynaklanabilmektedir. Kanal bazlı zayıflamalarda ise bir kaç kanalın sorunlu çalışmasıdır. Bunun iyileştirilmesi daha zordur. Bu yüzden problemli kanallar optimize edilerek düzeltilmeye çalışılır. Tezin başlıca amacı; Fiber optikte temel alıcı-verici yapılar, hat zayıflamalarının nasıl giderildiği, kanal bazlı optimizasyon yapıldığı ve aşamaları simülasyonla gösterilmiştir. Tüm simülasyon sonuçları elde edilen veriler tezin son kısmında yorumlanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the study and practice on optical fiber systems and system components are rapidly in creased because of optic systems have lower transmission loss, smaller design, lower costs and high performance. In optical communication systems, it is very important to transmit optical signals with minimum loss and noise. However, attenuation and distortion occur during transmission, which has always been a problem. In this case, link-based attenuation is easier because the channel-based attenuation problem is a more difficult problem in identifying the problems. The main aim of my dissertation is; how to troubleshoot more of the problems with transducer structures, how to eliminate line attenuation, what elements are arranged in the optimization results, and channel-level optimization, Simulation models are designed using Hubble optimization program. All simulation results and obtained data were evaluated by interpreting the last part of the thesis.