Yerel yönetimlerde halka ilişkiler: Kayseri Büyükşehir Belediyesi beyaz masa örneği
Public relations in local governments: The case of Kayseri Metropolitan Municipality white desk
- Tez No: 578949
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bugün toplumlarda belediyecilik anlayışı ve belediye kavramı farklılaşan toplumsal beklentilerle birlikte kendini yenilemekte ve giderek gelişmektedir. Söz konusu siyasal, teknolojik, kültürel, sosyal ve ekonomik alanlarda meydana gelen gelişim ve değişimler, belediyelerde hizmet kalitesinin yükseltilmesini, hizmet çeşitliliğinin arttırılmasını, belediyeler ve vatandaşlar arasındaki iletişimin etkili bir şekilde gerçekleştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Özellikle halkla ilişkiler biriminin yürüttüğü Beyaz Masa uygulaması, halkın dilek ve şikâyetlerinin kolaylıkla yetkililere bildirmelerinde büyük kolaylık sağladığından anlık bildirimlerin alınım verilmesi daha muhtemel olmaktadır. Belediyenin web sitesi, ALO 153 çağrı merkezi, WhatsApp hattı ya da e-posta yolu ile ilgili birimle iletişim halinde olan halkın dilek ve şikâyetlerinin değerlendirmesi incelenmekte ve geri bildirimle karşılık verilmektedir. Araştırmanın amaçları dâhilinde Kayseri'deki yerel halkın halkla ilişkiler biriminin uygulamaları arasında yer alan Beyaz Masa uygulamasına bakış açıları değerlendirilmiştir. Buna ek olarak demografik özellikler açısından incelendiğinde; yaş, eğitim düzeyi ve çalışma durumunun Beyaz Masa uygulamasının algılanmasında anlamlı farklar ortaya koyduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The comprehension of municipality and the concept of municipality in societies are renewing itself with the changing social expectations and developing gradually today. The developments and changes in aforementioned political, technological, cultural, social and economic fields have made it necessary to improve service quality in municipalities, increase the diversity of services and make effective communication between municipalities and citizens. In particular, since the White Desk application carried out by the public relations unit provides a great convenience in easily informing the authorities about public wishes and complaints, it is more likely to receive instant notifications. The evaluation of the wishes and complaints of the public who are in contact with the related unit by the website of the municipality, the ALO 153 call center, WhatsApp line or e-mail are examined and feedback is given. For the purposes of the study, the perspectives of the local people in Kayseri on the White Desk application, which is among the practices of the public relations unit, were evaluated. In addition to this, when examined in terms of demographic characteristics; it is concluded that age, educational level and working condition reveal significant differences in the perception of White Desk application.