Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin kooperatifçilik ve işletmecilik açısından incelenmesi
The examination of Trakya Oilseeds Marketing Cooperatives union from the viewpoint of cooperation and management
- Tez No: 57896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAFAK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği kooperatifçilik ilkeleri ve mevzuatı ile işletmecilik uygulamaları açısından incelenmiştir. Tarım Satış Kooperatifleri genel olarak incelendiğinde, devletin bu kooperatifler üzerinde uyguladığı politikaların yetersizliği ve egemen rolü dikkat çekmektedir. Koperatifçilik mevzuatının dağınıklığı, güçlü bir denetim ağının bulunmayışı ve başarısız olan kooperatif örnekleri, toplumda kooperatiflere karşı olumsuz yönde bir bakış açısının gelişmesine neden olmaktadır. Trakyabirlik ile birlikte tüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinde kooperatifçilik ilkelerine aykırı olan devlet güdümünün kaldırılarak, bunun dışarıdan destek verme şekline dönüştürülmesi faydalı görülmektedir. Trakyabirlik' te üst yöneticilerin atanması devlet tarafından değil, ortaklarca kendi bünyesinden gelen ve kooperatifçilik konusunda deneyimli kişilerden seçilmelidir.Ill Son yıllarda devletin ekonomi aktivitesinin azaltılması ve bu amaç için KİT'lerin özelleştirilmesi, Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinin destekleme dışına çıkarılmasına yol açmıştır. Ancak ekonomik gerekçelerle alınan bu ani kararın herhangi bir alt yapı hazırlanmadan uygulanması bütün birlikleri zor durumda bırakmıştır. Bu zorlukların giderilmesi için öncelikle Tarım Satış Kooperatifleri birliklerinin desteklemeden doğan zararlarının, zaten hükümetlerin yanlış destekleme politikalarından kaynaklandığı düşünülürse, devlet tarafından üstlenilmesi gerekmektedir. Böylece bu kooperatiflerin biraz toparlanmaları sağlanmalı ve daha sonra da devletin bu kooperatifler üzerindeki güdümü demokratik yasalar çerçevesinde kaldırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, Trakya Oilseeds Marketing Cooperatives' Union was investigated with respect to the cooperative principles and regulations and management pratices. When agricultural marketing cooperatives are examined in a broader context, the dominant position of the state in the management of cooperatives and inadequate policies followed are noted. Disintegrated regulations on cooperatives, the lack of a strong control mechanism and the present examples of unsuccessful cooperatives contribute to the development of negative attitudes towards cooperatives. For Trakyabirlik as well as all other agricultural marketing cooperatives, the cancellation of the state guidance and its convertion to external support will be a useful step. The appointment of top management should not be handled by the state authorities but selected from the Union's own shaff who have expertise in cooperation. In recent years, the privatization of state-owned enterprises and reductions in economical activities of the state have led to the termination of the task of intervention purchases by agricultural marketing cooperatives. However, this action has created some problems for agricultural marketing cooperatives' unions who had to adapt themselves to the new conditions without any preparation. To ease the burden of these problems, heavy debts of intervention purchases by agricultural marketing cooperatives should be shouldered by the state organs. In this way, agricultural marketing cooperatives should be given the opportunity to recover and be released from the heavy guidance of the state.