Takım çeliklerinde çekme basma yorulma özelliklerinin araştırılması
Investigating of fatique properties in tool steels
  1. Tez No: 57897
  2. Yazar: VEDAT TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. EROL AKATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Takım çeliklerinde ısıl işlem öncesi ve sonrası yorulma olayının incelendiği bu çalışmada, önce takım çelikleri hakkında bilgi verildikten sonra yorulma konusu için kullanılan terminoloji, yorulma olayının oluşumu, yorulma kırılmasının oluşumu, etkileyen faktörler, yorulma dayanımına ilişkin genel tanımlamalar, yorulma olayında çok kullanılan VVöhler ve Smith diyagramları, yorulma makinaları hakkında teorik bilgi verilmiş daha sonra deneysel çalışmada kullanılan CNC torna tezgahı ve yorulma makinasının kullanımı ve programlanması hakkında bilgi verilmiştir. Tezin sonunda, yapılan deneysel çalışmanın sonucunda elde edilen bilgiler tablo ve grafik olarak verilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study investigating the beginning and the afterwards of heat treatment process in the tool steels, it was informed at first about tool steels, and than about terminology used in the fatigue, development of fatigue cracking, influencing factors the common definitions concerning fatigue strength, Wohler and Smith diagrams used frequently in the fatigue and about fatigue machines. It was informed finally about the using of CNC lathe and the fatigue machine used the experimental studies and about computer programming of them. At the end of this study, the result of experimental studies was given and interpreted with the aid of tables and graphics.