Asetil ve benzoyilaseton tiyosemikarbazonların demir(ııı), mangan(ııı) ve kobalt(ıı)/(ııı) kompleksleri
The iron(iii), manganese(iii) and cobalt(ii)/(iii) complexes of acetyl and benzoylacetone thiosemicarbazones
  1. Tez No: 579019
  2. Yazar: BUŞRA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÜLKÜSEVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, başlangıç maddesi olarak asetil- ve benzoyilaseton-S-alkiltiyosemikarbazonlar kullanılarak altı demir(III), iki mangan(III), bir kobalt(II) ve üç kobalt(III) kompleksi sentez edildi. Bileşiklerin karakterizasyonu, elementel analiz ve spektroskopik yöntemler (IR, 1H-NMR, ESI-MS, UV-Vis) kullanılarak yapıldı. Yeni komplekslerin moleküler yapıları, tek kristal X-ışını kırınım tekniği ile doğrulandı. Bileşiklerin biyolojik aktivite potansiyellerini ortaya koymak için, toplam antioksidan kapasite ve serbest radikal süpürme aktiviteleri sırasıyla CUPRAC ve DPPH yöntemleri kullanılarak belirlendi. In vitro sitotoksisite tayinleri K562, THP-1 ve HUVEC hücre hatları üzerinde MTT yöntemi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, using acetyl- and benzoylacetone-S-alkylthiosemicarbazones as starting materials the six iron(III), two manganese(III), one cobalt(II) and three cobalt(III) complexes were synthesized. Characterization of the compounds was performed by means of elemental analysis and spectroscopic methods (IR, 1H-NMR, ESI-MS, UV-Vis). The molecular structures of the new complexes were confirmed by single crystal X-ray diffraction technique. To demonstrate the biological activity potentials of the compounds, total antioxidant capacity and free radical scavenging activities were determined using CUPRAC and DPPH methods respectively. In vitro cytotoxicity determinations were performed by MTT method on K562, THP-1 and HUVEC cell lines.