Gelişmiş ülkelerde savunma harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi
The relationship between defence expenditures and economic growth in developed countries
- Tez No: 579021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK BİÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Savunma harcamaları neredeyse tüm ülkeler için önemli bir harcama kalemidir. Gerek gelişmiş ülkelerde gerekse gelişmekte olan ülkelerde ekonomik açıdan büyük öneme sahip olan savunma harcamalarının ekonomik etkileri farklı boyutlardadır. Bu çalışmada gelişmiş ülkelerdeki savunma harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi ele alınmıştır. Bu bağlamda G-7 ülkeleri temelinde savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri 1970-2017 dönemini kapsayacak şekilde panel veri yöntemiyle ampirik olarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucuna göre; savunma harcamalarındaki artış, hem kısa dönemde hem de uzun dönemde ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilemekte, fakat bu etkinin zayıf olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Defense expenditures is an important spendings item for almost all countries. The economic effects of defense expenditures, which are of great economic importance in both developed countries and developing countries, are of different dimensions. In this study, the relationship between defense expenditures and economic growth in developed countries is discussed. In this context, the effects of defense expenditures on economic growth on the basis of G-7 countries were analyzed empirically by the panel data method covering the period of 1970-2017. According to the results of the analysis; The increase in defense expenditures positively affects economic growth both in the short run and in the long run, but this effect appears to be weak.