Benoit Hipotezinin seçilmiş dünya ülkeleri ve Türkiye için geçerliliği: Panel veri analizi
Validity of the Benoit Hypothesis for selected world countries and Turkey: Panel data analysis
- Tez No: 839314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN KESGİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve seçilmiş 15 dünya ülkesinin 2000-2021 yılları arasındaki savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkisi panel veri analizi yöntemi kullanılarak Benoit Hipotezi'nin geçerliliği test edilmiştir. Seçilen 15 ülke savunma harcaması yapan ilk 15 ülkeden seçilmiştir. Uygulama sonuçları bakımından 2 farklı model oluşturulmuştur. Kurulan bu modellere genel olarak bakıldığında savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin negatif yönlü olduğu görülmüştür. Model 1'de yapılan savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. ABD, Rusya, Suudi Arabistan ve İsrail'de yapılan savunma harcamaları ekonomik büyümeyi olumlu olarak etkilemektedir. Bunu başlıca sebepleri bu ülkelerin gelişmiş ülke olmaları, bulunduğu konumda küresel güç olmaları ve silah ticareti yapan ülkeler olmalarıdır. Bu ülkelerde yaşanan bu gelişme istihdama da olumlu etki yaratmaktadır. Bu 4 ülkede Keynesyenci yaklaşım hakimdir. Diğer 12 ülke için ise savunma harcamaları ve ekonomik büyüme arasında negatif bir etki olduğu ve bu sebeple Neo-Klasik Yaklaşımın hâkim olduğu görülmektedir. Model 2'de ise ekonomik büyümenin savunma harcamalarını genel olarak azalttığı görülmektedir. Türkiye, ABD, Çin, Hindistan, İran ve İsrail gibi ülkelerin büyüme oranı arttıkça yaptığı savunma harcamaları artmaktadır. Türkiye ve Hindistan bulunduğu coğrafi konum ve çevresinde yaşanan krizler sebebi ile harcamalarını artırırken diğer ülkelerin bu iki ülkeye kıyasla gelişmiş bir ülkeler olduğu görülmektedir. Aynı zamanda bu 6 ülke için Keynesyenci yaklaşım görülmektedir. Diğer 10 ülkenin katsayılarının negatif olması Neo-Klasik Yaklaşımın hâkim olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the validity of the Benoit Hypothesis was tested using the panel data analysis method on the relationship between defense expenditures and economic growth of Turkey and 15 selected world countries between 2000-2021. The 15 countries selected were chosen from the top 15 countries that spend on defense. Two different models were created in terms of application results. Two different models were created in terms of application results. When these models are generally examined, it is seen that the relationship between defense expenditures and economic growth is negative. Model 1 shows that defense expenditures have a negative effect on economic growth. Defense expenditures in the USA, Russia, Saudi Arabia and Israel positively affect economic growth. The main reasons for this are that these countries are developed countries, they are global powers in their current position, and they are arms trading countries. This development in these countries also has a positive impact on employment. The Keynesian approach is dominant in these 4 countries. For the other 12 countries, it is seen that there is a negative effect between defense expenditures and economic growth and therefore the Neo-classical approach dominates. In Model 2, it is seen that economic growth generally reduces defense expenditures. As the growth rate of countries such as Turkey, the USA, China, India, Iran and Israel increases, their defense expenditures increase. While Turkey and India increase their expenditures due to their geographical location and the crises around them, it is seen that other countries are developed countries compared to these two countries. At the same time, a Keynesian approach is seen for these 6 countries. The fact that the coefficients of the other 10 countries are negative shows that the Neo-classical approach is dominant.