İzmir Körfezindeki midyelerde (mytilus gallopro vincialis lamarck) domoik asit içeriğinin yüksek performanslı likit kromotografi ile tespiti
- Tez No: 57903
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA CİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Domoik asit, saxitoxin, okadaik asit ve dilerlerini kapsayan deniz ürünleri toksinleri gıdalar aracılığı ile taşman hastalıkların sebebi olarak giderek artan öneme sahiptir, îlk olarak 1987 yılının sonlarına doğru Kanada'nın Prens Edward Adası 'nın doğusundan toplanan Mytllus Edulis L. 'lerin yenilmesini takiben ciddi boyutlu ve hafıza kayıp larına sebep olan zehirlenmeler (ASP) görülmüştür. Bu yeni toksik sendrom, çok fazla miktarda toksin alan birkaç has tada görülen kısa süreli hafıza kayıplarından dolayı Amne sic Shellfish Poisoning (ASP) olarak adlandırılmıştır. Bu toksik ajan nadir olarak görülen doğal oluşumlu bir amino asit olarak tanımlanmıştır. Bu bileşik merkezi sinir siste minde glutamata karşı nerotransmiter etki gösteren kuvvetli nörotoksik amino asit grubunun bir üyesidir. Prens Edward Adasının doğusundaki birkaç körfezde bu toksinin oluşumu, pennat diatom Nitzschia pungens f.mul ti series' in aşırı ço ğalması "ile aynı zamanda meydana gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, midyelerdeki (Mytilus galloproviır- cia lis, Lamarck) domoik asidi tespit etmektir. İzmir Körfezi' nden çıkartılan 15 örnek hızlı ekstraksiyon metodu ve SPE temizleme işlemi ile incelenmiştir. Tespitler likit kroma- tografi UV absorbans ile gerçekleştirilmiştir. Yöntemin tespit limiti 50-60 ng/gr'dır. Geri kazanım % 80-90 'dır. Bu metot midye örneklerine başarı ile uygulanmıştır. -İX-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Seafood toxins contain domoic acid, saxitoxin, okadaic acid which are becoming increasingly important as etiologic agent of foodborne disease around the world. Firstly, a se rious outbreak of Amnesic Shellfish Poisoning(ASP).occurred in late 1987 following the ingestion of cultured blue mus sels (Mytilus edulis L.) originating from eastern Prince Edward Island, Canada. This new toxic syndrome was later named Amnesic Shellfish Poisoning (ASP), based on the loss of short-term memory experienced by several of the most heavily intoxicated patients. The causative toxic agent was identified as domoic acid, a rare naturally occurring amino acid. This compound is a member of a group of potent neuro toxic amino acids that act as agonist to glutamate,a neuro transmitter in the central nervous system. Occurring of this toxin in several estuaries of eastern Prince Edward Island was concominant with a bloom of the marine pennate diatom Nitzschia pungens forma multiseries. The aim in this project is to determine domoic acid in mussels (Mytiluş galloprivincialis, Lamarck). Fifteen samples are harvested from tzmir Bay and they are examined using a rapid extraction method and SPE clean-up. Determination is performed by liquid chromatography with ultraviolet absor- bance detect ion. The detection limit is 50-60 ng/gr. Recovery is achieved 80-90 %. The method is successfully applied to mussels. -viii-