İzmir Körfezi'ndeki kara midye Mytilus galloprovincialis lamarck, 1819'de bulunan toksik maddelerin araştırılması
Investigation of toxic materials that analised in black mussel Mytilus galloprovincialis lamarck in 1819 in İzmir Bay
  1. Tez No: 182916
  2. Yazar: ÖZLEM ESEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada İzmir Körfezi'ndeki kara midye MytilusLamarck, 1819'de bulunan toksik maddelergalloprovincialisaraştırılmıştır. Bu çalışmalar esnasında İnciraltı istasyonundan toplananmidyelerde ağır metal analizleri, İnciraltı ve Urla istasyonlarındantoplanan midyelerde ise mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Ağır metalanalizleri (Yaş yakma yöntemi ile ICP-MS ile ölçüm) kullanılarak midyedokusunda incelenmiştir. Midyelerin mikrobiyolojik yönden E. coli,Fekal koliform, Salmonella, Vibrio parahaemolyticus, maya ve küfincelenip (EMS) tekniğine göre sonuçlar belirlenmiştir. Araştırmalarımızsonunda elde edilen bulgulara göre; Mytilus galloprovincialis'in içerdiğitoksik maddelerin insan sağlığı açısından bir risk taşımadığıgözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Toxic materials in Black Mussel Mytilusgalloprovincialis Lamarck 1819 which were found in İzmir Bay wereinvestigated.During studies mussels that were collected in Inciraltı station wereexamined for the heavy metals, and the other mussels that were collectedin İnciraltı and Urla station were analised microbiologicly. Heavy metalswere analised with using age- burning method and measurement withICP-MS on mussel?s tissues. Also mussels were examinedmicrobiologicly with EMS if there is E. coli, Fecal coliform, Salmonella,Vibrio parahaemolyticus, mold or culture in it.According to result of the investigation; only little amount of toxicwas stabilized in Mytilus galloprovincialis and it isn?t in dangerouscondition for human health by now.