Akalazyalı olgularda üst özofageal sfinkter basınç ve akım parametreleri ve akustik ses analizinin değerlendirilmesi
Upper esophageaal sfinkter pressure- impedance parameters and acoustic sound analysis in achalasia
  1. Tez No: 579036
  2. Yazar: EZGİ TUĞÇE KARAOĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT, PROF. DR. SERHAT BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Akalazya, peristaltizm bozukluğu ve alt özofagus sfinkter relaksasyonunda yetersizlik ile karakterize, primer özofagus motilite hastalığıdır. Ana patofizyolojik bulguların, distal özofagusta ve alt özofagus sfinkteride düz kas fonksiyon bozukluğu olan akalazyada, ÜÖS fonksiyonunun rolü yeterince ortaya koyulmamıştır. ÜÖS basınç değişikliklerinin ise vokal kordlar ve dolayısıyla çıkan ses üzerinde nasıl bi etkisi olduğu bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı akalazyalı olgularda üst özofagus sfinkteri ve farinksi farengeal manometri ve bununla birlikte yeni bir tanısal yaklaşım olan basınç-akım analizleri ile değerlendirmekve hastaların akustik ses analizi değerlerini sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Ülkemizde yapılan basınç akım analizlerini birlikte değerlendiren ilk farengeal manometri çalışmasıdır. Bu çalışmada 15 akalazyalı olgu ve 12 sağlıklı gönüllüye impedanslı solid state katater kullanarak yüksek çözünürlüklü farengeal manometri uygulandı ve basınç-akım metrikleri değerlendirildi. 11 akalazyalı olgu 10 sağlıklı gönüllüden oluşan subgrupta akustik ses analizi parametreleri karşılaştırıldı. Üst özofagus sfinkteri relaksasyon basıncı, hipofarengeal intrabolus basıncı ve farengeal basınçlar akalazyalı olgularda daha yüksekti. Bu patolojiler hasta grupta ses kalitesinde bozulmaya sebep olmamaktadır. Akalazyada ÜÖS'nin yetersiz gevşemesi, alt özofagus sfinkterindeki yetersiz gevşeme ve artmış basıncın sebep olduğu yüksek intraözofageal basınçlara karşı geliştirdiği bir kompanzasyon mekanizması olabileceği gibi AÖS patolojisine benzeyen bir patoloji de olabilir.
Özet (Çeviri)
Achalasia is a primary esophageal motility disorder characterized by impaired peristalsis and inadequate relaxation of the lower esophageal sphincter. The main pathophysiological findings are smooth muscle dysfunction in the distal esophagus and lower esophageal sphincter but the role of the upper esophageal function in achalasia is still unclear. It is also not known how the pressure changes of UES have an effect on the vocal cords and thus the resulting sound disturbances . The aim of this study was to evaluate upper esophageal sphincter and area of pharynx by using pharyngeal manometry in patients with achalasia and to compare the acoustic sound analysis values of the patients with the healthy control group. In this study, high resolution pharyngeal manometry was performed by solid state catheter with impedance sensors in 15 patients with achalasia and 12 healthy volunteers and pressure-flow metrics were evaluated. Acoustic voice analysis parameters were compared in a subgroup of 11 healthy subjects and 10 healthy volunteers. Upper esophageal sphincter relaxation pressure, hypopharyngeal intrabolus pressure and pharyngeal pressures are higher in patients with achalasia.These pathologies do not cause impairment in voice quality in the patient group. Inadequate relaxation of the UES may be a compensation mechanism developed against high intraesophageal pressures caused by inadequate relaxation of the lower esophageal sphincter and increased pressure or represent a similar pathology like LES.