Android grafiksel kullanıcı arayüzleri için model tabanlı test senaryosu üretimi
Model based test sequence generation for android graphical user interfaces (gui)
- Tez No: 579141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHARRAM CHALLENGER, PROF. DR. FEVZİ BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasının amacı bir Android uygulamasının grafiksel kullanıcı arayüzü (GKA) (ing. Graphical User Interface- GUI) testinin farklı model tabanlı yaklaşımlarla gerçekleştirilmesi ve bu testler sırasında kullanılacak olan test senaryolarının üretim yöntemlerinin hata kapsama kriterleri ve test koşum süreleri açısından karşılaştırılmasıdır. Tez çalışması kapsamında kullanılacak olan model tabanlı test senaryosu üretim yöntemleri ayrıca bütünsel (holistic) ve mutasyon (mutation) test yöntemleri kullanılarak Android uygulamasının GKA testi için yeni bir çerçeve ile genişletilecektir. Böylece elde edilen yaklaşım yazılım testinde iyi bilinen ideal test kriterleri açısından değerlendirilmesi sağlanacaktır. Ayrıca kullanılan tüm modeller ve yaklaşımlar popüler bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram üzerinde test edilecektir. Elde edilen sonuçlara bu tez çalışması kapsamında yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare the graphical user interface (GUI) of an Android application with different model based approaches and to compare the test methods of the test scenarios to be used during these tests in terms of error coverage criteria and test run times. The model-based test scenario production methods to be used within the scope of the thesis study will also be expanded with a new framework for the GKA test of the Android application using holistic and mutation test methods. The approach thus obtained will be evaluated in terms of the ideal test criteria well known in the software testing. Also all the models and approaches used will be tested on Telegram, which is a popular messaging application. The results will be covered by this thesis.