Nesnelerin interneti cihazları için kural tabanlı kontrol sistemi geliştirilmesi ve uygulaması
Development and application of rule-base control system for internet of things devi̇ces
- Tez No: 579149
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Her geçen gün insan hayatını kolaylaştıran daha fazla cihaz geliştirilmekte ve hayatımıza girmektedir. Bu cihazların büyük bir kısmı bağlanabilirlik özellikleri sayesinde var olan sistemlere entegre edilerek veya yeni sistemler kurularak kontrol edilebilmekte ve uzaktan gözlemlenebilmektedir. Nesnelerin interneti kavramının yaygınlaşması ile birlikte, kullanmakta olduğumuz cihazların yalnızca bağlanabilir olmaları ve kullanıcısı tarafından kontrol edilmeleri yetersiz kalmakta; cihazların birbirleri ile haberleşebildikleri, bazı cihazların diğer cihazları kontrol edebildiği akıllı sistemler ön plana çıkmaktadır. Bu tez kapsamında, cihaz kullanıcısının kullanmakta olduğu cihazlar için kurallar tanımlayabildiği ve cihazlardan alınan verilerin bu kurallar ile değerlendirildiği ve gerekli durumlarda aksiyon alınmasını sağlayan bir yazılım geliştirilmiştir. Ayrıca yazılımın uygulanması için yüzme havuzlarının su kalitesini Ph, serbest klor ve sıcaklık parametreleri ile izleyebilen bir cihaz geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
More and more devices are being developed every day to make life easier for our lives. Most of these devices can be controlled and remotely monitored by integrating into existing systems or installing new systems through connectivity features. Along with the widespread adoption of the concept of objects, the devices we use are merely connectable and insufficiently controlled by the user; intelligent systems where devices can communicate with each other and where some devices can control other devices come to the forefront. In this thesis, a software has been developed which allows the user of the device to define rules for the devices he is using and to evaluate the data received from the devices with these rules and to take action when necessary. In addition, for the application of the software, a device capable of monitoring the water quality of the swimming pools with Ph, free chlorine and temperature parameters has been developed.