Şanlıurfa koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen farklı susam (sesamun indicum l.) çeşitlerinin verim ve verim unsurları üzerine bir araştırma
- Tez No: 57918
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ATİLLA GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA KOŞULLARINDA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK YETİŞTİRİLEN FARKLI SUSAM (Sesamum indicum L.) ÇEŞİTLERİNİN VERİM VE VERİM UNSURLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İbrahim Etem KAPICI Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabiiim Dalı 1996, Sayfa: 46 Bu araştırma 1994 yılında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Alanında yürütülmüştür. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlaman olarak düzenlenmiş ve bitki materyali olarak 1 1 susam çeşidi (Özberk-82, Çamdibi, Gölmarmara, 28/9-1-2, 9/10-2-2, 3/10-9-1, ANT-27, TR-38192, ANT-51, Muganlı-57, Yerli çeşit) kullanılmıştır. Araştırmada Bitki boyu, Yandal sayısı, Anadaldaki kapsül sayısı, Yan dallardaki kapsül sayısı, 1000 tohum ağırlığı, Dekara tohum verimi, Yağ oranı, Yağ verimi, Protein oranı gibi özellikler incelenmiştir. Çeşitlere göre dekara tohum verimleri 38.67 - 85.67 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek tohum verimi 85.67 kg/da ile Yerel çeşit ve 3/10-9-1 çeşitlerinden elde edilmiştir. Buna karşılık en düşük tohum verimi ise 38.67 kg/da ile Gölmarmara çeşidinden alınmıştır. Yağ oram bakımından Muganlı-57 çeşidi % 50.80 ile ilk sıra)'i alırken, en düşük yağ oranı % 46.30 ile Gölmarmara çeşidinden elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER:, Susam, Çeşit Verim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Muster Thesis A Research On The Yield And Yield Components Of Different Sesame (Sesamum indicum L.) Cultivars Grown As Second CorpetUnder Şanlıurfa Conditions İbrahim Etem KAPICI Harran University Gruducte School Of Natural and Apiied Scienses Departmant of Field Crops 1996, Page: 46 This Study was Conducted at research area of Faculty of Agriculture, of Harran University 'in 1994 to determine the suitable sesame (Sesamum indicum L.) Cultivars which can be grown on the Harran Plain Conditions. Experiment was randomized blocks desing with three replications and eleven Sesame varieties (Özberk-82, Çamdibi, Gölmarmara, 28/9-1-2, 9/10-2-2, 3/10-9-1, ANT-27, TR-381- 92, ANT-51, Muganli-57, Yerli çeşit) were used as plant materials. Plant height, second branch number, number of capsule on the main branch, number of capsule on the second branch, 1000 seed weigint, seed yield per decor, oil percent, oil yield, protein percent were investigated In this study. According to research result, seed yield per decar was determined to 38.67 to 85.67 kg/da. The highest seed yield was obtained from both local variety and 3/10-9-1 (85.67 kg) the lowest yield was obtained from Gölmarmara variety (38.67 kg). The highest oil percent 50.80 % from Muganli-57 and the lowest oil percentege was obtained 46.30 % from Gölmarmara. KEYWORDS: Sesame, Yield Variety.