Bozova sulu koşullarında ikinci ürün olarak üç farklı ekim sıklığında yetiştirilen bazı mısır (Zea mays.l.) çeşitlerinde yeşil ot ve tane verimi ile bazı tarımsal karakterlerinin saptanması üzerinde bir araştırma
A research on the determining of herbage and grain yields and some agricultural characters some maize culiwars gorwn at three plant densities as second crop under irrigated conditions of Bozova
- Tez No: 68828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OKANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BOZOVA SULU KOŞULLARINDA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK ÜÇ FARKLI EKİM SIKLIĞINDA YETİŞTİRİLEN BAZI MISIR ÇEŞİTLERİNDE OT VE TANE VERİMİ İLE BAZI TARIMSAL KARAKTERLERİN SAPTANMASI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Ömer HACIKAMILOGLU Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 51 Bu araştırma; Bozova sulu koşullarında, ikinci ürün olarak üç farklı ekim sıklığında yetiştirilen bazı mısır (Zea mays L.) çeşitlerinde yeşil ot ve tane verimi ile bazı tarımsal özelliklerin saptanması amacıyla, Bozova Tarım Üçe Müdürlüğü demonstrasyon sahasında yürütülmüştür. Bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülen araştırmada; ana parselleri bitki sıklıkları (70x10, 70x20, 70x30 cm), alt parselleri ise çeşitler (Elianthea, Px.74, Rx.788, Sele ve Px.9540) oluşturmuştur. Araştırmada, Px.74 çeşidinden daha yüksek yeşil ot ve kuru madde verimleri elde edilirken, Elianthea ve Px.74 çeşitlerinden daha yüksek tane verimleri elde edilmiştir. Bitki sıklığı arttıkça, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, sap oram ve tane verimi önemli derecede artmış, ancak koçan ağırlığı, koçan basma tane verimi ve koçan oranı azalmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Mısır, ikinci ürün, bitki sıklığı ve çeşit
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis Ömer HACKAMİLO?LU Harran University Gaduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops 1997, Page: 51 In field trials at Bozova, Şanlıurfa in 1996 summer seasons, maize (Zea mays L.) Elianthea, Px.74, Rx.788, Sele and Px.9540 were sown at row spacing of 10, 20 and 30 cm within rows and 70 cm between rows in a split block design, at densities of 4760, 7140 and 14280 plants/da respectively. In this study, highest green forage and dry matter yield were obtained from Px.74, highest seed yield from Elianthea and Px.74. Increasing plant density decreased ear weight, seed yield per plant and ear ratio, while green yield, dry matter yield, stem ratio and seed yield were increased. KEY WORDS : Maize, second crop, row spacing and cultivars.