Çift katlı kumaş geometrisinin dokuma çekmeleri üzerindeki etkisinin araştırılması
Double cloth constructions on weaving shrinkages are investigate
- Tez No: 57928
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ALTAN ORAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada çift katlı kumaş yapılarının dokuma çekmeleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada daha önce yapılan benzer çalışmalar göz önüne alınarak yöntem ve malzeme seçimi yapılmıştır. Çift katlı uygun kumaş konstrüksiyonlan göz önüne alınarak kullanışlı, uygun tuşeli, dökümlü kumaş üretimi için Ne 30/2 pamuk ve Nm 52/2 yün ipliğinden iki ayrı kumaş üretimi yapılmıştır. Tüm çalışmalara esas olması nedeni ile B j__örgüsü araştırmanın ilk örgüsü olarak seçilmiştir. D 2__Z örgüsü ise bezayağından farklılaşmanın ve örgü atlama uzunluklanndaki artışın kumaşdaki 2 davranış değişikliklerini incelemek için seçilmiştir. Her iki örgü grubunda 2 farklı atkı sıklığı seçilmiştir. Yukarıda belirtilen malzeme ve örgü özellikleri ile doğal işletme şartlarında üretim yapılmış ve üretim anında gerekli olan ölçümler yapılarak değerleri tespit edilmiştir. Ayrıca ham kumaş üzerinde gerekli fiziksel testler de yapılmıştır. Çalışma sonucu elde edilea çekme değerleri istatik değerlendirmelerine tabi tutulmuş ve sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Kumaşların; atkı ve çözgü sıklığı sonuçlan, kumaş kalınlığı, m2 ağırlığı ve kumaş mukavemet sonuçlan da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, effects of double cloth constructions on weaving shrinkages are investigated. The procedure and materials in this study were selected after consideration of the similar previous, studies. Construction of double cloth for this studywith the good handle and good drape were of two different fabrics from Ne 30/2 to the cotton and Nm 52/2 wool yarns. For the basis of this research simple plain weave was used but twil weave of 2/2 was also employed to investigate the design from simple plain weave and also see the effect of this design on the cloth. For both weaves two different weft tightness were used. On the basis of above conditions; fabrics were produced on the natural factory conditions and all measurements were taken on the production. Also all the necessary physical testing have been carried out on the raw material. Shrinkage results obtained from messurements were studied using statistical methods to reach the final conclusions. Weft and warp counts, fabric thickness, fabric weight and fabric tenacity results were also studied.