Okul öncesi eğitim kurumlarında oynatılan fiziksel etkinliğe dayalı oyunların psikomotor gelişimi üzerine etkisi
The effect of pyhsical activity based games on psychomotor development in preschol education institutions
- Tez No: 579290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN SÜEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı,okul öncesi eğitim kurumlarında oynatılan fiziksel etkinliğe dayalı oyunların psikomotor gelişimi üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışmanın evreni, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm 3-6 yaş arası erkek ve kız çocuklarıdır. Çalışmanın örneklemini ise 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde Nevşehir ili Acıgöl ilçesinde bulunan Nene Hatun Anaokuluna kayıtlı, Beden Eğitimi derslerine katılmasında bir engeli bulunmayan ve okula düzenli devam eden 41 öğrenci oluşturmaktadır.8 haftalık oyunların, psikomotor gelişim farklılıklarının incelendiği bu çalışmada kontrol gruplu ve ön test – son test desenli deneysel yöntem uygulanmıştır.İstatistik testlerde ilk olarak dataların, parametrik testlerin ön koşullarını sağlayıp sağlamadığına Skewness ve Kurtosis (çarpıklık basıklık) değerlerine bakılarak, -1.0 +1.0 aralığında yer aldığından verilerin normal dağıldığı gözlemlenmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiğinden verilere istatistiki analiz olarak iki grup arasındaki farkı bulmak için Bağımsız Örneklem t-testi kullanılmıştır. Ön test ve son test analizleri için Bağımlı Örneklem t-testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında %5 anlamlılık (0.05) düzeyinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak oynanan oyunlar sonucunda deney grubu lehine dikey sıçrama,uzun atlama, dinamik ve statik denge, sürat, tenis topu fırlatma testi, pençe kuvveti ve çeviklik testlerinde anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate; the effect of physical activity-based games on psychomotor development in preschool education institutions. The universe of this study consists of boys and girls aged 3 to 6 who attend preschool education institutions. The sample of the study consisted of 41 students who were enrolled in Nene Hatun Kindergarten in the town of Acıgöl in the province of Nevşehir during the academic year 2018-2019 and who did not have a disability to attend physical education classes and attend school regularly. In this study, psychomotor developmental differences of 8-week games were examined, and the experimental group was applied with pretest and post-test. In the statistical tests, it was observed that the data were normally distributed as the data were in the range of -1.0 +1.0, based on the Skewness and Kurtosis (skewness) values. Since the data were distributed normally, Independent Sample t-test test was used to find the difference between the two groups as statistical analysis. Dependent Sample t-test was used for pre-test and post-test analyzes. The findings were evaluated at the 5% significance level (0.05) in the 95% confidence interval. As a result of the games played, there were significant differences in vertical jump, long jump, dynamic and static balance, velocity, tennis ball ejection test, paw force and agility tests.