İndüklenmiş pluripotent kök hücrelerin osteojenik potansiyelinin sıçan kalvarya defektlerinde histolojik olarak değerlendirilmesi
Histological evaluation of osteogenic potential of induced pluripotent stem cells in rat calvarial defects
  1. Tez No: 579313
  2. Yazar: KADİR AKIN KAYĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ZEKİ GÜMRÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Histoloji ve Embriyoloji, Dentistry, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kök hücre tedavileri kemik rejenerasyonu ve onarımı için umut verici bir yaklaşımdır. Bu çalışmanın amacı; İndüklenmiş Pluripotent Kök Hücrelerin (İPKH) kemik dokusunun rejenerasyonunda kullanılma potansiyelinin histolojik olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 28 adet Sprague Dawley türü erkek sıçan kullanıldı. Sıçanların kranyumlarında 4 mm genişliğinde kalvaryal defekt açıldı. Kontrol grubundaki defekt boş bırakıldı, diğer defektlere biyomateryal, mezenkimal kök hücreye (MKH) faklılaştırılan İPKH'ler ve osteojenik farklılaştırılan İPKH'ler uygulandı. 4 hafta sonunda histolojik ve histomorfometrik inceleme gerçekleştirildi. Bulgular, Statistical Package For The Social Sciences (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) programı 20,0 sürümü kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Kontrol ve MKH'ye farklılaştırılan İPKH grupları arasında ortalama kemik hacmi miktarı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p=0,05). Kontrol ve osteojenik olarak farklılaştırılan İPKH grupları arasında ortalama kemik hacmi miktarı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p = 0.01). MKH'ye farklılaştırılan İPKH ve osteojenik farklılaştırılan İPKH grupları arasında ortalama kemik hacmi miktarı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p = 0,73). Sonuç olarak İPKH'lerin kemik iyileşmesinde osteojenik potansiyeli olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stem cell treatments are a promising approach for bone regeneration and repair. The aim of this study is histological evaluation of bone regeneration using Induced Pluripotent Stem Cells (IPSC) In our study, 28 Sprague Dawley male rats were used. A 4 mm wide calvarial defect was opened in the rats. Biomaterial, mesenchymal stem cell (MSC) induced IPSC and osteogenic induced IPSC were applied to the defects. Histological and histomorphometric examination was performed at the end of 4 weeks. The results were analyzed using IBM SPSS Statistics 20.0 computer program. There was a statistically significant difference between control group and MSC induced IPSC groups in terms of mean bone volume (p = 0.05). A statistically significant difference was found between control group and osteogenic-induced IPSC groups in terms of mean bone volume (p = 0.01). There was no statistically significant difference in the mean volume of bone volume between MSC induced IPSC and osteogenic-induced IPSC groups (p = 0.73). As a result, it has been shown that IPSC have osteogenic potential in bone healing.