Romantik çiftlerde öznel partner affediciliğinin ilişki istikrarına etkisi
The effect of subjective partner forgiveness on relationship maintenance in romantic couples
  1. Tez No: 579314
  2. Yazar: ESRA EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı romantik çiftlerde öznel partner affediciliği ile ilişki istikrarı değişkenleri (ilişki doyumu, seçeneklerin niteliğinin değerlendirilmesi ve ilişki yatırımı) arasındaki ilişkinin ikili (dyadic) bağlamda incelenmesidir. Örneklem grubu belirlenirken ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmış, en az 6 aylık romantik ilişki içerisinde olan, 18-30 yaş grubundaki 116 çiftten (n=232) veri toplanmıştır. Araştırmada bağımsız değişkenlerin bireyin kendisinin (aktör) ve partnerinin (partner) bağımlı değişkeni üzerindeki etkisini inceleyebilmek amacıyla Aktör Partner Karşılıklı Bağımlı Model (APKM) kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Öznel Partner Affedicilik Ölçeği ve İlişki İstikrarı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre bireylerin partnerleri tarafından affedildiklerini hissetme puanlarının artması kendilerinin ve partnerlerinin ilişki doyumlarını artırmaktadır. Seçeneklerin niteliğini değerlendirme ve öznel partner affediciliği arasındaki APKM sonuçları bireylerin affedildiklerini hissetme puanları arttıkça partnerlerinin seçeneklerin niteliğini değerlendirme puanlarının azaldığını göstermektedir. İlişki yatırımı ve öznel partner affediciliği APKM sonuçları ise bireylerin affedildiklerini hissetme puanları arttıkça partnerlerinin ilişki yatırım puanlarının arttığını göstermektedir. Bulgular ışığında araştırmacılara ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between subjective partner forgiveness and relationship maintenance variables (relationship satisfaction, quality of alternatives, relationship investment) in the dyadic context. Purposeful sampling method was used to determine the sample group of the study. In this context, data were collected from 116 couples (n = 232) in the 18-30 age group who had at least six months of a romantic relationship. Actor-Partner Interdependence Model (APIM) was used in order to examine the predictive effect of independent variables of the couples on their dependent variables (actor) and their partners' dependent variables (partner). Subjective Partner Forgiveness Scale and The Investment Model Scale were used as data collection tools. As a result, when the relations between relationship satisfaction and subjective partner forgiveness are examined; as the level of forgiveness that experienced by men and women increase, their own relationship satisfaction also increases. APIM results of quality of the options and subjective partner forgiveness indicate that the partners' assessment of the quality of alternative decrease as the feeling of being forgiven in women and men increases. APIM results of relationship investment level and subjective partner forgiveness indicate that the partners' assessment of relationship investment increased as the feeling of being forgiven in women and men increases as well. The results are discussed in the context of the relevant literature. In light of the findings, suggestions were made to practitioners and future research directions.