Relief-spaces: Trans-positions in display environments
Rölyef-mekanlar: Sergi ortamlarında yer değiştirmeler
- Tez No: 579317
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın amacı, sergi mekânı ile sergilenen nesne arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlamaktır. Sergi mimarlığının mimari söylemde çokça çalışılmış olan bir araştırma konusu olduğu kabul edilerek, bu çalışma, özellikle sergi mekânının ve sergilenen nesnenin hacimsel bütünlüğüne odaklanmaktadır. Araştırma, bir sanat ürünü ve temsil yöntemi olan rölyefi, bir görme biçimi olarak tanımlayarak sergi mekânını yeniden anlamayı amaçlar. Çalışmada rölyef, ölçeksiz bir yüzey ve mekân oluşumu olarak tanıtılmıştır. Bu nedenle, bir görme / okuma aracı haline gelir. Mekân ve yüzey bütün bir ilişki olarak birlikte okunur. Amaç, mimari yüzeyin, sergi mekânı olarak bir rölyef-mekân yaratırken tanımladığı“genişleme”terimini ve durumunu incelemektir. Rölyef-mekân, ya da kabaran-mekân, mimarlığın ve sanatın ortak zemini ile kavramsallaştırılan bir mimari durum olarak tanımlanmaktadır. Tartışma, müzelerin ve galerilerin sergi mekânı olmaya koşullanmış tekilliğini ve mimarlığın sergi mekânında sadece bir çeper olarak kabul edildiği sabit durumu sorgular.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to redefine the relationship between the exhibition space and the object on display. With the recognition that architecture of exhibition space has been a renowned problematic in the architectural discourse, this study specifically focuses on the spatial integrity of both the container, the exhibition space, and the content, the object on display. The inquiry is into the possibility of using the visual field of artistic production,“relief”, as a decoder, in order to be able to define a new way of seeing the visual field of exhibition space. Relief is reintroduced as a scaleless surface and space formation. Therefore, it becomes a seeing/reading tool that can magnify the environments superimposed in one immersive medium. Space and the surface are read together as a display environment. The aim is to look into the term and condition“expansion”that surface defines while creating a relief-space as a display space. Relief-space is defined as an architectural condition, which is conceptualized through a collocated textual ground of both architecture and art. The discussion questions both the conventional singularity of museum and galleries as“the”exhibition space and the conventional stability of architecture, which has been accepted only as the“container”.