Osteosarkomun epidemiyolojisi ve prognostik faktörlerinin histolojik subtiplerine göre karşılaştırılması
The epidemiology of osteosarcoma and comparison of prognostic factors on histologi cal subtypes
  1. Tez No: 579350
  2. Yazar: MERDAN ARTUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT NEDİM AYTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Osteosarkom en sık görülen primer kötü huylu kemik tümörüdür. Etyolojisi tam olarak belli olmayan osteosarkomun tedavi başarısı çok ajanlı kemoterapinin kullanımı ile beraber belirgin artmıştır. Tedavi başarısındaki en önemli faktör tüm hastalıklarda olduğu gibi erken tehşis ve erken tedavidir. Çalışmamızda erken tanı ve hastalığın sonucunu öngörmede çok önemli rolü olan osteosarkomun epidemiyolojisi ve prognostik faktörler histolojik subtiplerinde karşılaştırılarak incelenmesi hedeflenmiştir. Hastalar ve yöntem: Ulusal Kanser Enstitüsü Surveillance, Epidemiology and End Result (SEER) kayıt programı veritabanı kullanılarak 1975-2016 yıllar arası Amerika Birleşik Devletleri(ABD)'inde tanı almış ve tedavi görmüş 6844 osteosarkom hastası retrospektif olarak incelenmiştir. Yaş, cinsiyet, ırk, medeni hal, primer(ilk) kanser olması, histolojik subtipi, kanserin yerleşim yeri, histolojik grade'i üzerinden osteosarkomun epidemiyolojik incelemesi yapılmıştır. Osteosarkomun histolojik subtiplerinde de hastaların yaşı, cinsiyeti, ırkı, medeni hali, primer(ilk) kanser olması, kanserin yerleşim yeri, histolojik grade'i ve cerrahi tedavi geçirmiş olmasının prognoz üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Hastaların sağkalımları ve ortanca yaşam sürelerinin analizi için Kaplan-Meier testi kullanılmıştır. Sonuç: Osteosarkom tüm yaş gruplarında görülebilmekle beraber, 0-25 yaş grubunda(%54.7) en sık görüldüğü saptanmıştır. Erkeklerde(%54.5) bayanlara göre daha sık görülmekle beraber hastaneye başvuran hastaların %76'sı beyaz ırktır. Bekârların oranı evli olanlardan daha fazla olduğu saptanmıştır. Osteosarkom %88 oranda primer(ilk) kanserken, %54.7 oranda da yüksek gradeli olduğu görülmüştür.(düşük grade %9.3, sınıflandırılmayanlar %36). Osteosarkom NOS(sınıflandırılmamış)tan sonra en sık görülen histolojik subtipi kondroblastik osteosarkomken(%12.3), en az görülende intraosseous iyi diferansiye osteosarkom(%0.1) olarak saptanmıştır. En sık yerleşim yeri %55.1 oranla alt ekstremite uzun kemik olarak saptanmıştır. Osteosarkom sağkalımının histolojik subtiplerinde farklılıklar göstdiği saptanmış olup, parosteal ve periosteal osteosarkomun sağkalımının en iyi, paget hastalığı ile birlikte olan osteosarkomun ise en kötü olduğu saptanmıştır. Osteosarkomun tüm histolojik subtiplerinde benzer şekilde hastanın genç, bayan, bekar olması, primer(ilk) kanser, düşük gradeli olması, kanser yerleşim yerinin kafa kemikleri ve ekstremitede olması, hastanın cerrahi yöntemler ile tedavi edilmiş olmasının iyi prognoz belirtisiken, hastanın 60 yaş üstü, erkek olması, sekonder osteosarkom ve yüksek gradeli olması, kanser yerleşim yerinin pelvis ve omurga olması, cerrahi olarak tedavi edilmemiş olması kötü prognoz göstergesi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Osteosarcoma is the most common primary malignant bone tumor in adolescents. Etiology is still unknown. Successful treatment is related to early diagnosis and treatment. So we were working on epidemiology of osteosarcoma and prognostic factors which are very important for diagnosis and predicting of outcomes. Materials and Methods: Epidemiology for 6844 patients with osteosarcoma from the National Cancer Institute's population-based Surveillance, Epidemiology, and End Results (SEER) Program between 1975 and 2016 were investigated by age, race, sex, marital status, histologic subtype, stage, and anatomic site. On histological subtypes, we investigated prognostic factors comparatively. Results: Osteosarcoma was found to be the most common in the 0-25 age group. More common in males than in females. The ratio of singles was found to be higher than the married ones. The most common histological subtype after osteosarcoma NOS (unclassified) was chondroblastic osteosarcoma. The most common anatomic localization was long bones of lower extremity. The survival rate of parosteal and periosteal osteosarcoma was found to be the best and osteosarcoma with paget's disease was the worst. In all histological subtypes, good prognostic facrtors are young age, female, single, primary cancer, low-grade, cancer on the head and extremities, and the surgical treatment similarly. Secondary osteosarcoma, high grade, cancer on pelvis and spine, untreated surgically were found to be poor prognostic indicators.