Kemik ve yumuşak doku sarkomlarında 'Glial fbrillary acidic protein (GFAP)' ve 'Leukocyte common antigen (LCA)' reaktivitelerinin immunohistokimyasal yöntemle araştırılması
Investigation of GFAP and LCA reactivities immunistoche mically in the diagnosis of bone and soft tissue sarcomas
  1. Tez No: 22931
  2. Yazar: İBRAHİM SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
42 ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı laboratuvarına gelen 66 kemik ve yumuşak doku sarkomu olgusu incelendi. Çalışmamızda; bu tümörler üzerine uygulanan daha önceki rutin histokimyasal metodlara ilaveten, immunohistokimyasal olarak“glial fibrillary acidic protein (GFAP)”ve“leukocyte common antigen (LCA)”marker'ları uygulanarak bulgular ışığında önceki tanılar yeniden değerlendirildi. Olgularımızdan malign glomus tümörü, malign Schwannoma, miksoid liposarkom, osteosarkom MFH benzeri tip, kondrosarkom, kondroblastom, sinoviyal sarkom bifazik tip epitelyal elamanları ve indiferansiye tip'de GFAP reaktifliği saptandı ve LCA tüm olgularda reaküf değildi. Sonuç olarak GFAP ve LCA'nın, sarkomların ayırıcı tanısı ve lenfoma grubu tümörlerden ayırımında önemli katkıları olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY INVESTIGATION OF GFAP AND LCA REACTIVITIES IMMUNISTOCIIE MICALLY IN THE DIAGNOSIS OF BONE AND SOFT TISSUE SARCOMAS Sixty-six bone and soft tissue sarcomas submitted to Department of Anatomic Pathology, Atatürk University School of Medicine, Erzurum were retrospectively investigated. İn addition to previous routine histochemical methods for diagnosis, tissue components known as;“glial fibrillary acidic protein (GFAP)”and“leukocyte common antigen (LCA)”were assessed immunohistochemically and the previous diagnoses were reevaluoted. Malign glomus tumor, malign Schwannomas, liposarcoma myxoid types, osteosarcoma MFH like varyants and telenjiectatic varyant, chondrosarcomas, chondroblastoma and synovial sarcomas were reactive for GFAP and none of the cases evaluated in our study showed reactivity for LCA. As conclusion, we recommended the use of GFAP and LCA in the differential diagnosis of sarcomas as well as differentiating them from lymphomatous lesions.