XIX. yüzyıldan günümüze müzik ve resim sanatının birbirleriyle olan etkileşimleri
Art and music interaction from the 19 th century to present
  1. Tez No: 579506
  2. Yazar: HÜLYA MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN KÖRÜKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Sanat Tarihi, Fine Arts, Music, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, tarih boyunca birçok sanat dalıyla etkileşim içerisinde olan müzik sanatının 19. ve 20. yüzyıllarda modernizm süreciyle birlikte resim sanatıyla, diğer sanat dallarına oranla nasıl daha derin bir yaklaşım etkileşim ve bildirim içerisinde olduğunu araştırmış ve bunun sonucunda ortaya çıkan çalışmaları konu edinmiştir. Araştırma süreci üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, İkinci bölümde 19.ve 20.yüzyılda değişen gerçeklik anlayışı ve resim-müzik ilişkisi irdelenmiş, Üçüncü bölümde ise; resim-müzik koşutluğuna eğilmiş Modern Türk sanatçılarının çalışmaları örneklerle incelenmiş, çalışmaya zenginlik katma açısından söyleşiler yer almıştır. İncelediğimiz sanatçılarda aradığımız özelliğin, müzik enstrümanları ya da icracılarını betimlemek olmadığını belirtmeliyiz. Ulaşmaya çalıştığımız, görsel sanatlar-müzik ilişkisi konusuna eğilmiş ve bunu öznel ya da nesnel bir yaklaşımla sanatına yansıtmış sanatçıları vurgulamaktır. Sonuç bölümünde ise konunun dünya da ve ülkemizde ki gelişiminin tarihi özetlenmiş ve buna bağlı olarak müzik-resim etkileşimi genel hatlarıyla değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the art of music, which has been interacting with many branches throughout the history, establishes a deeper relationship with the art of painting more than other branches of art under the influence of modernism in the 19th and 20th centirues and it aims to present results depending on the investigation. The process of investigation consist of three parts; The first chapter as Introduction Part, the second chapter as Changing Conception of Reality in the 19th and 20th Centuries and the Interaction between Art and Music, And the third chapter as Works and Thoughts of Modern Turkish Artists who support the parallelism between art and music. We need to state the fact that what we are looking for in artists to describe is not about their Works or musical instruments. Instead, we want to emphasize the significance of artists who are passionate about the interaction between music and art and their Works affected by their passion of music and art. In the conclusion part, the history of the interaction between music and art has been summarized by inclıding its growing development both in Turkey and in the World and accordingly, music-art interaction has been aimed to be evaluated in general.